Краят на количествените поощрения в САЩ е всъщност добър за световната икономика

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Дълго време това беше големия въпрос. Какво ще се случи когато Федералния резерв сложи край на количествените поощрения? Централната банка може би трудно ще намери отговора. Краят на инжекциите на Фед създаващи нови пари може да се окаже труден за пристрастените инвеститори и богатите, но добър за световния потребител, особено бедния, както и за световния икономически растеж.

Дебатът за плюсовете и минусите от количествените поощрения няма да свърши скоро. Целта на тази политика беше да стимулира растежа, отчасти повишавайки цените на финансовите активи. Растежът на японските акции в петък след решението на Японската централна банка да разшири количествените поощрения показва колко добре работи това.

Ултра облекчената монетарна политика на Фед обаче имаше и някои неблагоприятни странични ефекти. Отслабвайки долара и окуражавайки спекулациите, тя помогна за изстрелване на цените на петрола и другите суровини. Сега, когато най-влиятелния източник на количествените поощрения е премахнат, този стимул липсва. Суровият петрол сорт Брент поевтиня с 20% след нивата от над 100 долара за барел в края на юни.

Този спад на цена в ежедневния живот се равнява на голямо данъчно намаление едновременно за нововъзникващите и развитите икономики. За всички потребители и по-специално за по-бедните, това означава много. Докладите на Организацията за храни и селско стопанство към ООН показват, че световните цени на храните са спаднали с 2.6% през септември. Спрямо миналата година понижението е 6%, което ги поставя на най-ниски нива след 2010. Това ще задържи инфлацията и лихвите ниски в нововъзникващите икономики.

По-ниските цени имат значение и за по-богатите държави. По-евтините суровини означават, че доходите на потребителите ще скочат допълнително. Например, Администрацията за енергийна информация в САЩ прогнозира, че средните разходи на домакинствата за топло гориво ще спаднат с 15% през тази зима.

Реалността с количествените поощрения е, че те остават експериментални. На теория, повече пари е отговора на слабия растеж. На практика, това може да е забавило възстановяването. По-предпазливи интервенции на централните банки изглеждат по-умно и по-равностойно решение. Както не толкова далечното минало показва, създаването на пазарни балони не води до траен растеж.

По материали на световни информационни източници

Подготвена от отдел „Анализи валутни пазари", Бул Тренд Трейдър

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Подновеното напрежение около Дойче банк разтресе европейските фондови пазари

Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..

публикувано на 30.09.16 в 15:00

Изплашени клиенти започват да теглят милиарди долари от Дойче банк

Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..

публикувано на 30.09.16 в 11:49

Опасения на капиталовите пазари, породени от Дойче банк

Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..

публикувано на 30.09.16 в 08:15

Спад на доходността на американските облигации

Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years   1.560 -0.012   1.541-1.600..

публикувано на 30.09.16 в 08:13

ОПЕК и Дойчебанк успокоиха пазарите

Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..

публикувано на 29.09.16 в 08:27