Еврогрупата настоя за предпазна кредитна линия за Гърция след края на спасителната финансова програма

Финансовите министри от еврозоната (Еврогрупата) настояха за предоставяне на Гърция на предпазна кредитна линия при засилени условия (ECCL) от страна на Европейския механизъм за стабилност (фонда ESM), заяви снощи председателят на Еврогрупата Йерун Дейселблум.

Говорейки по време на пресконференция след края на вчерашната среща на финансовите министри от еврозоната, Дейселблум посочи, че това е било първото обсъждане на въпроса за подпомагане на Гърция след края на настоящата спасителна финансова програма за 240 млрд. евро, но без да даде по-конкретни детайли. Той обаче добави, че може да бъде взето конкретно решение едва след като приключи предстоящата визита и оценка на инспекторите в Гърция.

Като се има предвид крехкото доверие на финансовите пазари, в Еврогрупата има силна подкрепа за предоставяне на предпазна кредитна линия - ECCL, заяви Йерун Дейселблум.

Предпазната кредитна линия ECCL е придружена от строги правила и възможност за превантивна намеса от страна на кредиторите, ако те преценят, че възстановяването в еврозоната може да бъде наранено, дори ако Гърция не използва средства от тази кредитна линия. Кредитната линия ECCL се замразява автоматично, ако въпросната държава не се съобрази напълно с заложените правила.

Дейселблум добави, че все още остава да бъде направен значителен напредък в договорената с Гърция спасителна програма и подчерта, че инспекторите от Европейската комисия, от Европейската централна банка и от Международния валутен фонд (т.нар. Тройка), трябва да се върнат възможно най-скоро в Атина, за да направят своята оценка по нейното изпълнение.

Трябва да бъде дефиниран и друг важен въпрос - за ролята на МВФ след края на гръцката спасителна програма, посочи шефът на Еврогрупата.

Бордът на директорите на МВФ ще каже какво негово участие е желателно за Гърция. Настоящото присъствие на МВФ в спасителната програма засилва това, което ние правим за Гърция, заяви той.

На свой ред, новият европейски комисар по икономическите и парични въпроси - Пиер Московиси подчерта, че Комисията търси решение, което да даде възможност на гръцкия народ да одобри реформите и да допринесе за развитието на еврозоната.

Ние ще продължим преговорите с гръцкото правителство като мисията на "Тройката" ще се върне в Атина преди края на следващата седмица. Това означава, че ние ще можем да вземем решение по време на срещата на Еврогрупата на 8-и декември относно по-нататъшни плащания и новата програма, каза Московиси.

В същото време председателят на Европейския механизъм за стабилност Клаус Реглинг подчерта, че Гърция ще получи 1,8 млрд. евро от Временния европейски спасителен фонд (EFSF) и още 1,8 млрд. евро от програмата SMP на Европейската централна банка веднага, след като приключи редовния преглед на Тройката.

Председателят на Еврогрупата пък подчерта, че решението за гръцката подкрепа след края на настоящата спасителна програма трябва да бъде взето до края на декември. След първи януари 2015-а година на практика няма нищо, подчерта той.

Преди време гръцкото правителство заяви, че ще настоява за по-скорошно излизане на МВФ от спасителната програма за страната, изтичащата през февруари 2016-а година и е съгласно с въвеждането на превантивна кредитна линия, предоставена от Европейския механизъм за стабилност през 2015-а година с цел постепенно завръщане на дълговите пазари.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10