Иран е притиснат да спре своята ядрена програма

Управниците на Иран са поставени под нарастващ натиск за осигуряване на ядрена сделка със световните сили, за да им помогнат за облекчаването на тежкото положение на икономиката. Страната е подложена на негативното въздействие на международните санкции и на падащите цени на петрола, а това заплашва да дерайлира икономическите реформи.

Слабото търсене и свръхпредлагането изпратиха цените на петрола с почти 25% по-ниско от средата на юни досега, като в момента те се намират на 4-годишно дъно.

В допълнение към глобалния натиск върху икономиката на Иран банковите и петролните санкции на ЕС и САЩ намалиха износа на страната на суров петрол почти наполовина през последните две години и усложниха достъпа на режима до долари, които биха могли да бъдат получени от продажбата на петрол.

Центристкото правителство на Хасан Рохани миналата година дойде на власт благодарение на обещанията, че ще помогне за разрешаването на ядрената криза и пълното премахване на санкциите. Според Рохани ядрената сделка и подобряването на икономическите условия в страната са ключови за неговото политическо бъдеще.

Представените реформи целят да стимулират вътрешното производство и да генерират работни места в страната, където нивото на безработицата сред младежта в момента е 23%, както и да намалят зависимостта на страната от приходите от петрола.

Реформите помогнаха да бъде намалена инфлацията от около 40% през миналата година до сегашните нива от под 20%, както и да се стабилизира риалът, националната валута на Иран. Бюджетният дефицит на страната, който възлизаше на около 24,3 млрд. долара през фискалната 2013-2014 година, според неофициални данни, вероятно също ще намалее още през тази година.

Без наличието на някакъв вид ядрена сделка и при падащите цени на петрола, повечето индустрии и бизнеси ще се изправят пред риска от банкрут и съкращения, заявиха икономически анализатори. Тази опасна комбинация означава, че скоро на пазара ще има недостиг на твърда валута, което ще доведе до спад на риала и следователно до оскъпяване на вноса и местното производство, както и до повишаване на инфлацията.

Преговорите между Джавад Зариф, иранския външен министър, неговия колега от САЩ, Джон Кери и върховния представител за външната политика на ЕС, баронеса Аштън, започнаха в неделя в Оман. Очакванията са преговарящите да сключат цялостна ядрена сделка до 24-ти ноември.

По материали на световни информационни източници

Подготвена от отдел „Анализи валутни пазари", Бул Тренд Трейдър


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Подновеното напрежение около Дойче банк разтресе европейските фондови пазари

Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..

публикувано на 30.09.16 в 15:00

Изплашени клиенти започват да теглят милиарди долари от Дойче банк

Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..

публикувано на 30.09.16 в 11:49

Опасения на капиталовите пазари, породени от Дойче банк

Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..

публикувано на 30.09.16 в 08:15

Спад на доходността на американските облигации

Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years   1.560 -0.012   1.541-1.600..

публикувано на 30.09.16 в 08:13

ОПЕК и Дойчебанк успокоиха пазарите

Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..

публикувано на 29.09.16 в 08:27