Четвърто поредно заседание само двама английски централни банкери са гласували за незабавно вдигане на лихвите

Оповестената днес стенограма от последното заседание на Английската централна банка, проведено в началото на месеца (на 5-и и 6-ти ноември), показа, че на четвърто поредно заседание "само" двама от централните банкери (Мартин Уил и Йън Мак Кафърти) са настоявали за незабавно повишение на британската лихва (до 0,75% от 0,5%), но без да намерят допълнителна подкрепа сред останалите седем представители на АЦБ, които отново са гласували за запазване на основната лихва в нейното рекордно дъно.

Останалите седем членове на АЦБ (в т.ч. и шефа на банката Марк Карни) са предпочели да запазят лихвата в настоящото рекордно дъно от 0,5% (в сила от март 2009-а година насам), като в същото време е било взето единодушно решение за запазване на отдавна "замразената" програма на банката за "количествени улеснения" в размер от 375 млрд. паунда.

Стенограмата от последното заседание на АЦБ обаче показва за наличието на все по-голям разнобой сред седемте членове на банката, които на този етап предпочитат запазване на рекордно ниската основна лихва на ниво от 0,5 процентни пункта.

Сред тези седем централни банкери е имало съществено разминаване на мненията относно баланса на рисковете за икономическите перспективи, като някои от тях продължават да се притесняват, че икономическият растеж може да се забави, докато други са по-обезпокоени, че спадащата безработица може да доведе до по-сериозен инфлационен натиск. Отделните членове на АЦБ определят различна степен на вероятност на тези рискове, показват протоколите от последното заседание на банката.

Стенограмата сякаш предполага, че има известно отслабване на общата позиция на седемте членове на АЦБ за запазване на рекордно ниската лихва от 0,5%. Ако британската икономика продължава да нараства силно, това може да доведе до затягане на лихвената политика (до вдигане на лихвите).

Британската лира реагира позитивно на протоколите от последното заседание на Английската централна банка, отскачайки към 1,5662 долара от сутрешно 14-месечно дъно около 1,5590 нивото, докато еврото върна назад от сутрешен едномесечен връх около 0,8038 паунда към 0,8000 нивото.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10