Продължаваме със списъка на най-големите рискове през инвеститорите през идната година. Можете да видите Част 1 ТУК.
3. Различията между развитите икономики
Банката Goldman Sachs наскоро посочи отклоненията между развитите икономики като една от ключовите теми през 2015-а година. Според инвестиционната банка ключов въпрос през 2015-а ще бъде дали по-малки отворени икономики като тази на Великобритания и Норвегия ще последват Федералния резерв и ще увеличат лихвите, или ще го отложат по подобие на еврозоната, която се характеризира със слаб ръст и ниска инфлация.
Активите в изоставащите пазари могат да поемат сериозен удар, дори и представянето като цяло в развития свят да е добро. Затова борсовите играчи трябва да внимават за географското разпределение на своите активи, тъй като някои пазари сериозно забавят своите инвеститори.
4. Дефлацията в еврозоната
И като става въпрос за региони, които изостават, стагниращите заплати и рискът от падане на потребителските цени в Европа са повод за сериозно притеснение. Испания, например, отчете 0,4% спад на годишна база на потребителските цени през ноември, като това е пето поредно понижение, което изглежда се и ускорява. Падащите цени са лоши не само за инвестиращите в стоки, които понесоха срива в цените на петрола и златото. Ако дефлационната спирала продължи, ще паднат и потребителските и бизнес разходите, което ще доведе до застой в Европа.
По материали на световни информационни източници. Бул Тренд ТрейдърПодновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..
Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..
Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..
Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years 1.560 -0.012 1.541-1.600..
Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..