Опасения за нови санкции на САЩ спрямо Москва сринаха рублата до поредни исторически дъна

В началото на днешната търговия руската валута удари поредни рекордни исторически дъна от 58,79 рубли за долара и от 73,25 рубли за едно евро с оглед опасения за възможни нови санкции на САЩ спрямо Москва в резултат на руския "принос" за украинската криза.

Повод за тези опасения даде гласуван в края на миналата седмица законопроект от Конгреса на САЩ, позволяващ налагането на по-тежки санкции и разрешаващ предоставянето на военна помощ на Украйна.

Днешният първоначален пореден срив на петролните цени до пет и половина годишни дъна също допринесе за новата обезценка на руската валута.

От януари насам рублата загуби над 40% от стойността с оглед солидното понижение на петролните цени (също с над 40%), международните икономически санкции спрямо Москва във връзка с украинската криза, водещи до масивен отлив на капитали от Русия и прогнозите за предстояща икономическа рецесия през следващата година.

Основна причина за силната обезценка на рублата е продължаващият спад на цените на "черното злато", тъй като износът на енергийни суровини (на петрол и на природен газ) формира почти половината от приходите в бюджета на страната.

По-рано днес януарските фючърси на петрола тип "брент" се сринаха до 60,28 долара за барел (най-ниско ниво от юли 2009-а година), докато фючърсите на американския лек суров петрол удариха пет и половина годишно дъно от 56,25 долара за барел (най-ниски ново от май 2009-а година). Последва известно прибиране на печалби от прекалено големи по размер "къси" позиции, след като само в рамките на предходната седмица "черното злато" се срина с над 10% и с близо 25% през последните три седмици. Това доведе до отскок на фючърсите на петрола тип "брент" с 1,7% към 62,90 долара за барел и на фючърсите на американския лек суров петрол с 1,21% към 58,50 долара за барел.

Опитът за възходяща корекция на петролните цени даде "глътка въздух" и на руската валута, като щатският долар върна назад към 58,33 рубли, а еврото стабилизира около 72,65 рубли.

Междувременно руският пазар на акции реагира със смесено чувство на новата обезценка на рублата. Деноминираният в долари фондов индекс RTS се понижава с 0,6% към 794 пункта, докато деноминираният в рубли индекс MICEX се повишава с 0,8% към 1472 пункта.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Подновеното напрежение около Дойче банк разтресе европейските фондови пазари

Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..

публикувано на 30.09.16 в 15:00

Изплашени клиенти започват да теглят милиарди долари от Дойче банк

Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..

публикувано на 30.09.16 в 11:49

Опасения на капиталовите пазари, породени от Дойче банк

Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..

публикувано на 30.09.16 в 08:15

Спад на доходността на американските облигации

Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years   1.560 -0.012   1.541-1.600..

публикувано на 30.09.16 в 08:13

ОПЕК и Дойчебанк успокоиха пазарите

Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..

публикувано на 29.09.16 в 08:27