На годишна пресконференция президентът на Русия Владимир Путин гарантира, че е неизбежно възстановяването на руската икономика и на рублата. Той заяви, че икономиката ще отбележи отскок въпреки колапса на рублата, но предупреди, че ще отнеме близо две години преди страната да се измъкне от настоящата криза.
В най-лошия случай икономиката на Русия ще се върне по пътя на растеж през 2017-а година, посочи Путин и прогнозира, че БВП ще се повиши с 0,6% през настоящата година. Според него първите сигнали за икономическо подобрение ще дойдат по някое време още през следващата година. Той посочи, че Русия трябва да диверсифицира своята икономика, за да намали зависимостта й от експорта на петрол и природен газ, който е ключов източник за приходи в хазната.
Путин подчерта, че текущата сложна икономическа ситуация е провокирана от външни фактори - предимно от спада на петролните цени, като той не смята, че руската криза представлява наказание за политиката на Русия относно Крим.
Според него е възможен по-нататъшен спад на цените на петрола, което може да доведе до по-голямо понижение и на рублата, преди да последва стабилизация.
В същото време той смята, че Централната банка и правителството предприемат подходящи мерки, за да ограничат обезценката на рублата.
Централната банка провежда правилна политика, въпреки че необходимите стъпки могат да бъдат предприемани малко по-бързо. РЦБ трябва да продължи политиката на затягане на паричната ликвидност в рубли, заяви руският президент.
Централната банка беше права да спре с интервенциите на валутния пазар и не би трябвало да продължи да повишава основните лихви в страната, допълни той.
Путин каза, че правителството и централната банка нямат да изгорят неразумно техните валутни резерви в опит да подкрепят рублата, но гарантира, че ще бъдат изпълнени всички социални ангажименти. Той обеща, че правителството не планира да заповяда на руските износители да продават техните печалби в чужда валута, за да подкрепят рублата.
По-време на пресконференцията на Путин руската рубла обърна първоначалната си позитивна посока на движение и се оказа под нов натиск от продажби.
Сега руската валута се понижава с 2,1% спрямо долара, търгувайки се на ниво от 62,01 рубли, след като в началото на днешната търговия поскъпна до ниво от 58,08 рубли. В същото време еврото се повишава с 0,86% към 76,50 рубли, отскачайки от сутрешно дъно около 71,46 рубли.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..