Напрежението на глобалните капиталови пазари се повиши рязко след днешно изненадващо решение на Швейцарската централна банка да се откаже от три и половина годишния си "праг на търпимост" за евро/франка в 1,2000 нивото, което предизвика до първоначално драматично поскъпване на швейцарската валута с почти 30%.
Хаосът, обхванал валутните борси, се пренесе и на европейските пазари на акции, като сега швейцарският фондов индекс SMI се срива с цели 13,64%, бележейки най-солиден еднодневен спад от около 25 години насам (от 1989-а година). По този начин само в рамките на няколко часа пазарната стойността на водещите компании в Швейцария се намали с цели 100 млрд. долара.
Инвеститорското напрежение се пренесе и на останалите борси на Стария континент, като за кратко основните индекси се понижиха с близо 2%, преди да последва известна стабилизация. Сега общият европейски индекс Stoxx Europe 600 се търгува около вчерашните нива на затваряне, немският индекс DAX се понижава с 0,36%, френският индекс CAC40 пада с 0,65%, а британският индекс FTSE100 - с 0,51%.
Солиден спад бележи швейцарският банков сектор, като акциите на USB AG се понижават с 13,55%, а на Credit Suisse Group AG - с 14,69%. Рязкото поскъпване на франка доведе до здраво понижение и на акциите на редица водещи швейцарски компании, извън банковата сфера. Акциите на Nestlé SA се понижават с 10%, на Actelion Ltd. - с 14,83%, на Swatch Group - с близо 15%, а на Richemont - с около 14%.
Изпълнителният директор на швейцарската компания за часовници Swatch Group Ник Хайк определи днешното решение на ШЦБ като "цунами" за страната и за нейната икономика. Днес е ужасен ден за корпоративна Швейцария, допълни той.
Според анализатори в банката UBS днешното решение на ШЦБ да се откаже от "прага на търпимост" в евро/франка на ниво от 1,2000 ще има голямо негативно влияние върху швейцарската икономика. В изявление на банката се посочва, че директният негативен ефект върху швейцарските износители се оценява на около 5 млрд. франка, което се равнява на понижение на БВП на страната с 0,7%.
Драстичното поскъпване на франка хвърли в смут валутните и фондови пазари и в Централна Европа, тъй като съживи страховете около големите дългове (кредити) в швейцарски франкове на редица домакинства и търговски банки в страни като Унгария и Полша. Унгарският форинт се понижи до рекордно дъно спрямо еврото, обезценявайки се с 1,8%, полската злота загуби 1% от стойността си спрямо долара, докато чешката крона се понижи с 0,5%.
Банките в Източна Европа изглеждат уязвени от рязкото поскъпване на франка с оглед техни все още солидни по размер задължения в швейцарската валута. Това провокира спад на техните акции след днешното „кошмарно“ решение на ШЦБ, като акциите на полските банки MBank и BZW Bank се понижават с 6%, а на унгарската банка OTB Bank - с 4%.
Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..
Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..
Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..
Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years 1.560 -0.012 1.541-1.600..
Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..