Президентът на водещия немски икономически институт IFO Ханс-Вернер Син отправи остри критики по повод днешното решение на ЕЦБ да стартира програма за покупки на държавни облигации.
Той определи действията на ЕЦБ като "незаконно" държавно финансиране и очаква Европейския съд да разгледа внимателно законността на това решение.
Силно критичните думи не представляват голям изненада като се има предвид, че IFO е водещ институт в Германия, която от дълго време насам е противник на идеята за провеждане на подобна програма за "количествени улеснения" в еврозоната.
Участниците на финансови пазари обаче ще очакват с повишено внимание какво ще каже по въпроса Бундесбанк, след като на днешното заседание на ЕЦБ шефът на Централната банка на Германия Йенс Вайдман най-вероятно е бил против плановете за покупки на държавни облигации.
В същото време немският канцлер Ангела Меркел, която присъства на Световния икономически форум в Давос, предупреди останалите европейски лидери да не отслабват усилията за икономически реформи след днешното решение на ЕЦБ да пусне "печатницата" за евро, купувайки дългови книжа на вторичния пазар в еврозоната за 60 млрд. евро на месец.
Не ме изненадва, че е имало спорни дебати в рамките на ЕЦБ. Светът вече е добре зареден с парична ликвидност. Независими от това, което прави ЕЦБ, то не бива да прикрива факта, че реалният икономически импулс трябва да дойде от условията, които се определят от политиците, подчерта Меркел.
Давайки висока оценка на напредъка на реформите в Италия и Франция, в същото време тя отбеляза, че европейските правителства ще трябва да бъдат още по-решително при въвеждането на необходимите реформи в техните икономики в момент, когато ЕЦБ има даде още допълнително време, за тяхното осъществяване.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..