Гръцкият парламент одобри икономическия план на новото правителство на Алексис Ципрас

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Късно снощи парламентът на Гърция одобри икономическия план на новото правителство и по този начин сякаш подкрепи конфронтацията на властта в Атина с международните кредитори на страната.

Със 162 "за" срещу 137 гласа "против" министър-председателят Алексис Ципрас спечели одобрение за своя план, чрез който има отказ от редицата строги мерки на икономии, договорени от предишното правителство на Андонис Самарас.

В обръщение към депутатите преди гласуването Ципрас повтори, че правителството ще поиска мостово (временно) финансово споразумение между март и септември, което ще позволи на Гърция да проведе разговори с нейните кредитори, за да се стигне до взаимноприемливо решение. Противно на общото настроение, Ципрас настоя, че в скоро време може да бъде постигнато преходно споразумение.

Съществува и алтернативен план, алтернативно решение. Ще го видите скоро, посочи Ципрас, но без допълнително обяснение.

Той отново подчерта, че правителството не приема мерките на кредиторите, договорени с предишното правителство и че той възнамерява да изпълни всичките си предизборни обещания.

За пореден път Ципрас наблегна, че с "Тройката" като институция вече е "свършено" и че той няма да иска удължаване на текущата спасителна финансова програма на ЕС, която завършва на 28-и февруари.

Ние сме готови за тежки преговори в рамките на европейските структури и институции. Искаме план за мостово финансиране, за да можем да дискутираме спокойно и да постигнем съгласие за необходимостта от обезценка на дълга, каза той.

За пръв път Ципрас коментира споразумението с Еврогрупата през 2012-а година, в което се поема ангажимент към Гърция да се разшири допълнително срока на падежи на текущите заеми, ако бъде постигнат първичен бюджетен излишък (бюджетен излишък след изключване на разходите за обслужване на дълга). Това сякаш е знак, че новото гръцко правителство може би се приближава към изискванията на кредиторите, въпреки официалната реторика.

Аз съм оптимист, че партньорите ни от ЕС ще приемат нашите предложения и ще имаме общо споразумение, което ще спазва европейските правила и няма да бъде изключение от тези правила. Искаме план, който да сложи край на строгите икономии, рецесията и дефлацията. Пътят пред нас е труден, но ние сме решени да го извървим, подчерта гръцкият премиер.

Ципрас също така заяви пред парламента, че правителството се намира под силен натиск и изнудване, за да се поддаде и да направи отсъпки и предупреди Берлин, че това е игра с огъня.

Няма връщане назад от мястото, където се намираме сега. Гърция не може да се върне към аскетизъм. Ако се върнем назад, това би означавало, че сякаш сме приели, че демокрацията в Европа няма сила, каза той.

Поредното "пламенно" слово на Алексис Ципрас е факт преди днешната важна извънредна среща на Еврогрупата с една основна тема - преговорите с Гърция и преди утрешната Европейска среща на върха, на която може да се проведе и първата неофициална среща на немския канцлер Ангела Меркел с нейния нов гръцки колега.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10