Английската централна банка очаквано запази без промяна рекордно ниската основна лихва на ниво от 0,5%

На днешното си заседание Английската централна банка (АЦБ) очаквано запази без промяна основната британска лихва в рекордно дъно от 0,5%, маркирайки шеста поредна година, откакто централните британски банкери понижиха официалната лихва до рекордно историческо дъно за да преборят дълбоката рецесия.

В същото време АЦБ запази без промяна и размера на "замразената" програма за покупки на британски облигации в 375 млрд. паунда.

За последно банката направи промени в основната лихва на страната, понижавайки я с 50 базисни пункта до рекордно дъно от 0,5% на заседанието на 5-и март 2009-а година. АЦБ повиши за последно своята програма за "количествени улеснения" с 50 млрд. паунда на заседанието през юли 2012-а година.

Решението беше напълно очаквано от участниците на финансовите пазари на фона на драматичното понижение на британската инфлация и нейното съществено отдалечаване от целевия ценови прицел на АЦБ за инфлация от 2,0 процентни пункта. Предстоящите през май парламентарни избори в страната също се сочат като ключов мотив за днешното решение на Английската централна банка.

Въпреки солидния икономически растеж на Острова през миналата година и сигналите за добро представяне на британската икономика и през настоящата година, инвеститорите и анализаторите продължават да очакват първо вдигане на основната лихва на АЦБ в началото на 2016-а година.

Интерес за участниците на финансовите пазари ще представлява стенограмата от днешното заседание на банката, която ще бъде публикувана на 18-ти март.

Британската лира не реагира на очаквания изход от днешното заседание на АЦБ и остава да се търгува под натиск малко над сутрешно триседмично дъно от 1,5225 долара, като в същото време еврото опита известна стабилизация около 0,7250/55 паунда - малко над неговото вчерашно 7-годишно дъно около 0,7235 британски лири.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10