Председателят на Федералния резерв Джанет Йелън даде в петък предпазливо послание за шансовете за увеличение на лихвите и каза, че централната банка очаква да започне повишения на лихвите тази година и след това да продължи да го прави постепенно. Ето пет цитата от коментарите, направени на конференцията пред Фед в Сан Франциско.
1. Времето на увеличението на лихвите.
Като повечето от моите колеги вярвам, че подходящото време все още не е дошло, но очаквам условията да изискват повишение на лихвите през тази година.
2. Постепенният подход.
Ако условията се развият по начина, по който повечето от моите колеги и аз предвиждаме, очаквам нивото на лихвите да се нормализира постепенно, отразявайки постепенното преодоляване на насрещните ветрове от финансовата криза и да се балансират рисковете и да няма нито много бавни, нито много бързи промени.
3. Забавянето във времето на промените в монетарната политика.
Не трябва да забравяме установения факт, че пълният ефект от монетарните промени идва след известно време. Това означава, че Фед не може да чака, докато постигне целите си, за да започне настройването на монетарната политика. Не считам за благоразумно да отлагам началото на нормализацията, докато постигнем или почти сме постигнали целите на инфлацията.
4. Възможни пречки.
Не бих се чувствала комфортно, повишавайки лихвите, ако стойностите на ръста на заплатите, базовата потребителска инфлация и другите индикатори, определящи инфлационния натиск, отслабнат, ако пазарно базираните изчисления на компенсация на инфлацията спаднат значително или ако измерванията от изследвания започнат значително да спадат.
5. Зависимост от данните.
Фед няма намерение да започне предварително разграфен курс на повишения на лихвите след първоначалното решение за тяхно повишение. Например да се ангажира с подобни повишения на всяко заседание или на определени интервали. Вместо това истинският път на монетарната политика ще се развива с развитието на икономическите условия. Това означава, че затягането на монетарните условия може да се ускори, забави, направи пауза или дори да обърне курса в зависимост от истинското и очакваното развитие на реалната икономическа активност и инфлация.
Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..
Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..
Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..
Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years 1.560 -0.012 1.541-1.600..
Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..