Министерството на финансите очаква излишък по консолидираната фискална програма през първото тримесечие на годината

Снимка: БГНЕС

На база на предварителни данни и оценки салдото по консолидираната фискална програма (КФП) на касова основа на България към месец март 2015-а година се очаква да бъде положително и в размер на около 250 млн.лева (0,3% от прогнозния БВП), посочва Министерството на финансите.

За първи път от 2009 година насам се очаква излишък по КФП за първите три месеца на годината. За сравнение салдото към март 2014 година беше на дефицит в размер на 874,7 млн. лева (-1,1% от БВП), което означава, че бюджетната позиция през първото тримесечие на настоящата година се подобрява с 1,4% от БВП.

Според финансовото министерство по-високите приходи продължават да бъдат основният фактор за прогнозираното подобрение на бюджетното салдо, докато разходите остават близки до отчетените за същия период на предходната година. Министерството отбелязва, че само за последните два дни на март приходите, администрирани от приходните администрации, са в размер на около 340 млн.лева.

Очаква се приходите и помощите по КФП към края на март 2015 година да бъдат в размер на около 7,780 млрд. лева (25,6% от годишния разчет), което представлява номинален ръст от 18,3% ( с 1,2042 млрд. лева) спрямо първото тримесечие на 2014 година. Освен данъчните постъпления за доброто изпълнение на приходите допринасят и възстановените към България от Европейската комисия декларирани за възстановяване разходи по оперативните програми и Програмата за развитие на селските райони, като в частта на помощите са постъпили 530 млн. лева, което е с около 260 млн. лева повече от постъпленията за първото тримесечие на 2014 година.

Разходите по КФП (вкл. вноската на Република България в бюджета на ЕС) към 31-ви март на база на оперативни данни и оценки са в размер на около 7,530 млн. лева., което представялва 22,9% от годишния разчет, като разходите остават номинално близки до отчетените за същия месец на предходната година.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10