Резервите на развиващите се пазари започват да намаляват

Валутните резерви на развиващите се пазари за миналата година се понижиха за пръв път за последните две десетилетия, след като развиващите се икономики се изправиха пред намаляващата конкурентоспособност, отлива на капитали и притесненията, свързани с паричната политика на САЩ.

Деветима от запитаните десетима икономисти заявиха, че развиващите се пазари са минали през период на „върхови резерви” и може да продължат да бъдат свидетели на спад в резервите си от чуждестранна валута през идните месеци.

Спадът може да възпрепятства способността на развиващите се икономики да продължат да изкупуват щатски и европейски дълг, тенденция, която бе двигател на растежа на запад през последното десетилетие.

Пикът на валутните резерви на развиващите се пазари вече отмина, заяви Маартен-Жан Баккум, старши пазарен стратег при развиващите се пазари в ING Investment Management.

Пикът бе през юни миналата година. Оттогава сме свидетели на спад в резервите на всички развиващи се страни освен Мексико, Индия и Индонезия.

Във вторник от МВФ заявиха, че общите валутни резерви при нововъзникващите и развиващите се икономики през 2014-а са спаднали с 114.5 млрд. долара на годишна база до 7.74 трлн. долара, което е първият годишен спад, откакто МВФ започва да води статистика през 1995-а. По време на своя пик в края на второто тримесечие на миналата година те са достигали 8.06 трлн. долара.

Данните, събрани от ING за водещите 15 развиващи се икономики, показват, че спадът се е ускорил през януари и февруари тази година, когато резервите са се свили с общо 299.7 млрд. долара. Данните също така показаха, че на годишна база резервите са се свили за безпрецедентните три месеца през декември, януари и февруари.

Има вероятност първото тримесечие на тази година също да покаже спад в резервите на развиващите се пазари на годишна база, заяви Баккум.

Това наистина е значителна промяна.

Покачването на резервите на развиващите се пазари от 1.7 трлн. в края на 2004-та бе основата на световната икономика за последното десетилетие. Голяма част от капитала, който нововъзникващите пазари абсорбираха от търговски излишъци, портфейлни и преки инвестиции, бе рециклиран на американските и европейските дългови пазари, помагайки за финансирането на захранвания с дълг растеж на развитите икономики.

Тази динамика сега може да се обърне, коментираха икономистите.

Всичко това сочи към нещо още по- притеснително. Ако развиващите се пазари вече не акумулират валутни резерви, пренасищането на световните спестявания може да се окаже по- реално, отколкото на пръв поглед, заяви Фредерик Нойман, икономист в HSBC.

Светът определено ще изпусне рециклирането на резервите на развиващите се пазари, когато облекчената парична политика на Запада бъде затегната, добави той.

Бул Тренд Трейдър 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10