Японската централна банка не промени паричната си политика въпреки забавящата се инфлация и слабостта на икономиката

ЯЦБ

На днешното си заседание Японската централна банка (ЯЦБ) запази без промяна настоящата агресивна стимулираща парична политика, което предполага, че централните банкери не са притеснени от забавящата се инфлация и от неотдавнашните сигнали за слабост на японската икономика.

ЯЦБ заяви, че запазва размера на осъществяваните операции на паричния пазар, така че паричната база да се повиши с годишно темпо от 80 трлн. йени, след като на своето заседание в края октомври 2014-а година обяви повишение на паричните стимули от предишно ниво между 60 и 70 трлн. йени.

Решението за запазване на размера на стимулиращите мерки беше взето с 8 срещу 1 гласа, като единствено членът на банката Такахиде Куичи гласува за пореден път против, призовавайки за намаляване на размера на програмата за покупки на активи.

Изходът от днешното заседание на ЯЦБ беше очакван от финансовите пазари, като инвеститорите ще следят с по-голям интерес следващото заседание на 30-и април, когато банката ще представи своите нови дългосрочни икономически прогнози и не е изключено да понижи очакванията си за инфлацията.

На последвалата пресконференция, шефът на банката Курода посочи, че японската икономика ще продължи да се възстановява с настоящия позитивен тренд, като остава в сила текущия позитивен икономически цикъл. Той очаква индустриалното производство да се възстанови с умерено темпо, а инфлацията (индекса CPI) вероятно ще достигне целевото ниво от 2% през фискалната 2015-а / 2016-а година.

Курода добави, че ЯЦБ ще продължи да следи от близо всички възходящи и низходящи рискове и ще коригира своята парична и лихвена политика по подходящ начин. Ще продължим програмата за "количествени облекчения" толкова дълго, колкото е необходимо, за да постигнем заложените инфлационни цели, заключи шефът на Японската централна банка.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10