Икономиката не Великобритания не успява да приложи иновации

Ново предупреждение бе отправено на Великобритания във връзка със слабите и резултати при иновациите и приемането на технологични промени, като новите оценки показват, че ключовата мярка за производителността е паднала рез 2014 за трета поредна година.

Данните ще породят опасения дали финансовата криза не е повредила перманентно източника на дългосрочен икономически растеж. Макар Великобритания да нарасна с 2,8% през миналата година, което е най- бързото темпо сред големите, напреднали икономики, това стана защото увеличението на инвестициите и работните часове проработиха, а не защото има подобрение на цялостната ефективност.

„Великобританските бизнеси направиха добър прогрес по отношение на създаването на работни места, но производителността все още не е последвала този пример” заяви Нийл Карбъри, директор по заетостта и уменията в CBI. „Сега фокусът трябва да бъде върху стимулирането на предприятията да иновират и да повишават ефективността си”.

Слабото представяне на великобританската производителност поставя въпроси пред политическите партии преди изборите на 7 май. Ръстът на производителността е определящ фактор за заплатите и стандарта на живот, както и за здравето на публичните финанси.

Общата фабрична производителност, мярката за подобренията на технологиите и ефективността на управлението, спадна с 0,1% през 2014, след като спадна с 1,5% през 2012 и с 0,4% през 2013. Това е първият път поне от 1992 до сега, когато индикаторът за ефективност се понижава за три последователни години.

Великобритания не е единствената страна, която преживя спад на общата фабрична производителност през 2014. При Франция и Германия спадовете бяха дори още по- големи, като мярката спадна съответно с 0,6% и 0,3%.

Въпреки това размерът на проблема с производителността на Великобритания става очевиден, когато гледаме какво се случи през 2010. По време на управлението на сегашния парламент общата фабрична производителност във Великобритания е спадала средно с 0,1% годишно, докато същата мярка е нараствала в Германия и Франция.

Тази констатация помага да стане ясно защо е трудно за Дейвид Камерън да се възползва от силния икономически растеж на Великобритания в стремежа си да спечели втори мандат като министър- председател. Лебъристите и консерваторите са рамо до рамо при проведените анкети само две седмици преди изборите.

Бул Тренд Трейдър


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10