Япония отстъпи от ръба на дефлацията

Япония отстъпи от ръба на дефлацията, след като за облекчение на Централната банка базисната инфлация през март нарасна до 0,2%, а нивото на безработица спадна до 3,4%.

Избягването на спад под 0% инфлация подпомага усилията на ЯЦБ да насади инфлационно мислене сред популацията. И докато стагниралите цени подчертават продължаващото предизвикателство пред ЯЦБ, по-ниската безработица показва най-голямата надежда на банката - затягане на пазара на труда, което скоро може да окаже възходящ натиск върху заплатите.

Индексът на потребителските цени, без да се включват волатилните цени на пресните храни, нарасна с 2,2% на годишна база през март. Ако махнем ефекта от миналогодишното увеличение на данъка върху потреблението, увеличението е с 0,2%.

Предварителното четене за района на Токио през април бе 0,4%, което предполага, че икономиката ще избегне дефлацията и този месец. Тя обаче ще остане в опасната зона до лятото, когато падащите цени на петрола ще започнат да изпадат от сметките.

В четвъртък от ЯЦБ признаха поражението на кампанията си да докарат инфлацията до 2% в рамките на две години на масивни икономически стимули. Сега от банката прогнозират достигане на целта „около първата половина на фискалната 2016”. Това може да означава към края на следващата година.

ЯЦБ запази непроменена паричната политика, но даде няколко подсказки, че може да обмисли допълнителни облекчения по-късно през годината. От банката предупредиха, че рисковете от инфлация „са наклонени към по-ниската страна”. От банката също така прогнозират инфлация от едва 2% през 2017-а, ако приемем пътя пред лихвените проценти, оценен на финансовите пазари, който отчита възможността за допълнителни стимули.

Вярно е, че моментът, в който трябва да бъде достигната инфлация от 2%, донякъде бе забавен заяви Харухико Курода, председателя на ЯЦБ. Но трендът на инфлацията бавно се подобрява и се очаква това да продължи. Затова не мисля, че засега има нужда от допълнителни стимули.

От ЯЦБ се окуражиха от силните данни за заетостта. В сравнение с преди една година работната сила е със същия размер, но заетостта е нараснала с 210 000, а безработицата е намаляла със 180 000.

Надеждата на ЯЦБ е, че засилването на пазара на труда ще постави възходящ натиск върху заплатите, което ще насърчи потреблението и ще доведе до повишаване на цените, създавайки положителен цикъл между цените, работните места и разходите.

Бул Тренд Трейдър





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10