Пред Камерън предстои много работа, за да удържи покачването след резултата от изборите

Английските акции и облигации, както и стерлинга, скочиха след изненадващия успех на изборите на министър-председателя Дейвид Камерън и неговата партия на консерваторите. Това е очаквано предвид по-ранните страхове за неясен резултат. Камерън обаче си свърши работата и това доведе до покачване на облекчението.

Основният индекс FTSE 100 нарасна с 1.5% и приближи рекордните върхове, след като резултата от изборите позволява на консерваторите да управляват сами за първи път след 1992 година. Десет годишните облигации нараснаха, тъй като доходността им падна с 13 базови пункта до 1.79%. Стерлингът изригна до 1.5522 срещу долара, което е най-високо ниво за последните два месеца.

Еуфорията е разбираема при продължението на политиката, стабилността на управлението и благоприятната бизнес и инвестиционна среда, които сега са много по-сигурни отколкото се очакваше до самия край на гласуването. Това обаче няма да продължи дълго.

Най-големият препъни камък е обещанието на Камерън да проведе референдум за английското членство в ЕС. Несигурността около резултата може да доведе английския капитал, дълг и стерлинг до по-слабо представяне, точно както беше преди изборите и при наближаването на референдума в Шотландия миналата година дали да остане в рамките на Великобритания. Ключов въпрос за цената на активите и растежа е дали бизнес инвестициите ще намалеят или ще се забавят заради несигурността около въпроса с членството в ЕС.

На второ място, огромния резултат на Шотландската национална партия отваря вратите за нова битка за независимостта. Камерън е юнионист, но 56-те места в 650-местния парламент дават на шотландската партия амуниции за регионални разделения на които премиера ще трябва да обърне внимание.

Трето, малкото пълно мнозинство ще доведе до различни политически проблеми и вероятно по-трудни за Камерън отколкото тези пред които беше изправена коалицията между консерваторите и либералите през последните пет години. Реакционните представители на консерваторите в парламента ще имат по-голяма способност да нарушават дневния ред. Вторичните избори също представляват риск. В периода между 2010 и 2015 имаше 21 такива вота.

Референдумът за ЕС е обещан да се състои до края на 2017, но някои от изброените опасения ще станат още по-големи доста преди това. Инвеститорите може и да не дадат дълъг меден месец на Камерън преди да са станали по-взискателни.

Бул Тренд Трейдър



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10