Английската централна банка (АЦБ) намали прогнозите си за растеж на икономиката на Обединеното кралство през тази и през следващите две години, но в същото време сигнализира, че остава на пътя за повишение на основния лихвен процент към средата на следващата година.
В оповестен днес последен т.нар. "Тримесечен инфлационен доклад" АЦБ посочи, че очаква икономиката на Великобритания да нарасне с 2,5% през настоящата година при предишна прогноза през февруари за икономически растеж с 2,9 процентни пункта.
За 2016-а година банката прогнозира повишение на БВП с 2,6% (при 2,9% предишна прогноза) и с 2,4% през 2017-а година (под прогноза през февруари за икономически растеж с 2,7%).
АЦБ заяви, че по-слабите икономически перспективи отразяват редица фактори, включително неотдавнашното засилване на британската валута, сигналите за застой в жилищния пазар и ниската производителност.
Тя добави, рискът от хаотичен край на усилията на Гърция да постигне ново споразумение с международните си кредитори може допълнително да влоши перспективите пред британската икономика.
Въпреки прогнозирания по-слаб растеж на икономиката Английската централна банка посочи, че очаква годишната инфлация да нарасне обратно към нейното целево ниво от 2,0% в началото на 2017-а година, което предполага, че остават в сила очакванията на финансовите пазари за първо повишение на рекордно ниската британската лихва от 0,5% към средата на следващата година.
Британската лира реагира негативно на днешния "Тримесечен инфлационен доклад" на АЦБ, ограничавайки част от сутрешното си поредно силно възходящо движение на валутния пазар, което беше в резултат на добрия доклад за състоянието на трудовия пазар на Острова. Сега паундът се търгува около 1,5670/65 долара, след като по-рано през деня поскъпна до петседмичен връх и най-високо ниво за настоящата година от 1,5747 долара. В същото време еврото стабилизира около 0,7170 паунда, отскачайки от сутрешно триседмично дъно около 0,7122 британски лири.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..