Науката в действие

БНР Новини

Прогнозата за София през следващите няколко дни вещае ураган от научни шоу програми, мощни изригвания на лабораторни експерименти и виртуални пътешествия, срещи от близо с наши и международни светила в науката. Причината така силно да се наелектризира въздухът над столицата е петото издание на Софийския фестивал на науката, организиран от Британския съвет в България под патронажа на Министерството на образованието и науката. По традиция четирите дни на празника, от 14 до 17 май, предлагат богата програма от над 60 събития за хора от всяка възраст и занимание. Очаква се фестивалните сцени в Театър София и шатрите в парка „Заимов” да привлекат хиляди столичани и гости на града. И тъй като тук границата между наука и култура не съществува, фестивалът е включен в Календара на културните събития на Столична община. С какво още ще ни изненада този уникален празник на науката, разказва Любов Костова, директор на Британския съвет:

Това е фестивал, който вече 5 години разпалва въображението и страстта на млади и зрели хора към всичко, което се случва около нас, към природата, към иновациите, познанието за самите нас и света, в който живеем. Ще има изключително много възможности малки и големи да се срещнат с учени, да разговарят с тях, да правят опити, да сглобяват роботи, да правят ДНК-гривнички, да видят как изглеждат първите компютри в България и какво правят супер компютрите в наше време. Освен това ще могат да играят игри, които симулират управлението на бъдещите ни енергийни ресурси. И какво ли още не?! Толкова много и различни са възможностите, като например да участват в лабораторни изследвания заедно с учени. Целта ни е да покажем, че науката е за всеки един от нас, че не е нужно да бъдем учени, за да разбираме колко много наука има във всяко едно проявление на живота около нас и да се възхищаваме и да уважаваме знанието. На сцените на Театър София ще има, през четирите дни на фестивала, изтъкнати и млади учени, които ще разказват по един незабравим, атрактивен начин за своите науки, така че да може всеки да ги разбира.

В многобройните събития ще се включи плеяда от научни светила от България, Обединеното кралство, Ирландия, Полша и Испания, за да покажат красотата на науката.

Ние сме изключително щастливи, че София се превърна в място, където световни величия като еволюционния биолог проф. Ричард Докинс, професорът по невронауки Ръсел Фостър, страхотният илюзионист Дръмънд Мъни-Кутс /DMC/, водещ на предаването „Отвъд магията” по „Нешънъл Джиографик”, се съгласиха да дойдат – казва Любов Костова. – Това само показва, че науката е глобален, свързващ език, независимо от граници и култури и че място като София може да бъде атрактивно за такива огромни умове на съвремието ни. Много се надяваме, че те ще покажат по какъв начин малките деца, които сега тепърва започват да учат наука, могат да се запалят и да повторят пътя на тези големи учени.

На вълнуващо приключение в света на най-чудовищните животински екземпляри ще ни поведе биологът и водещ от Би Би Си Саймън Уот. Той е също създател на „Обществото за защита на грозните животни” и истински отдаден природолюбител.

Както самият Саймън Уот казва: не може пандите да са единствените животни, върху които се излива цялото ни умиление, защото всяко животно, независимо от това колко добър или лош имидж има, е изключително важно за екосистемата – обяснява г-жа Костова. – Веднага бързам да кажа, че Саймън ще има както детско шоу, така и шоу за възрастни на една и съща тема. Това показва, че науката може да бъде разказана еднакво добре на малките и на зрелите хора като нас. Освен „Шоуто за грозните животни” ще има шоу на българския Природонаучен музей. Неговите учени ще разкажат за убийствената красота, т.е. за онези много красиви животни, които могат да бъдат изключително опасни.

Голяма част от събитията са със свободен достъп, за останалите билетите са на символични цени. Всички, които проявяват интерес към събитието, могат да се запознаят с програмата му ТУК.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!