Управителят на Българската народна банка (БНБ) Иван Искров депозира оставката си, считано от 10 юли, в писмо, изпратено до народните представители. В него Искров е категоричен, че наследникът му трябва да встъпи в длъжност в най-кратки срокове.
Гуверньорът на БНБ настоява в най-кратки срокове да бъдат избрани подуправители за управленията "Банков надзор" и "Емисионно".
Иван Искров описва като "лична воля" решението си да подаде оставка, като подчертава, че неведнъж е заявявал това намерение. Искров изразява увереност, че който и от четиримата номинирани кандидати за поста му да бъде избран, ще съумее да събере около своята концепция за управление и своята личност една внушителна парламентарна подкрепа.
Сред задачите, които стоят пред БНБ, Искров посочва институционалното укрепване, оценката на надзорните практики, създаването на законовата рамка за възстановяване и преструктуриране на банките, както и подготовка за предстоящата оценка на качеството на активите и стрес - тестовете на българските банки.
В писмото си Искров е категоричен, че с мерките, приемани през годините от Централната банка, няма опасност за българските банки заради гръцката криза.
Независимо от това, процесът на разрешаване на дълговата криза в Гърция най-вероятно ще бъде продължителен и ще остане потенциален източник на несигурност и напрежение, допълва Искров. По думите му, именно заради това е необходимо БНБ да разполага с ясен мандат и перспектива пред ръководството, за да работи заедно с останалите институции в страната за поддържане на макроикономическата стабилност и в защита на дългосрочните националните интереси.
Пълния текст на писмото можете да видите тук.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..