Италия призова за политически съюз в еврозоната

Снимка: Архив

Финансовият министър на Италия призова към по- дълбока интеграция в еврозоната в резултат на кризата в Гърция, казвайки че преминаването „направо към политически съюз” е единственият начин да се гарантира оцеляването на общата валута.

Коментарите на Пиер Карло Падоан отразяват как измъчените и драматични преговори, които доведоха до третата спасителна сделка за Гърция за този месец, са предизвикали в европейските столици множество въпроси и съмнения относно бъдещето на валутния съюз.

„Напускането на еврозоната явно вече е вариант на масата. Нека не се заблуждаваме.” Заяви той в интервю в своя офис в центъра на Рим. „Ако искаме да премахнем този риск, трябва да имаме различно евро- по- силно евро”.

Италия и Франция по традиция са сред най- силните поддръжници на идеята за по- дълбока европейска интеграция, но останалите страни са скептични в подкрепата си за по- дълбокото политическо сближаване.

„Някои смятат, че начинът, по който нещата се случват в момента, би работил добре, ако се направят някои малки корекции. Аз обаче не смятам, че това е достатъчно” заяви г-н Падоан.

Италия призовава за широк набор от мерки, включително бързото завършване на банков съюз, създаването на общ бюджет за еврозоната и стартирането на обща схема за осигуряване при безработица, чрез които да бъде подкрепена единната валута. Той заяви, че един изборен парламент до сега съществуващият Европейски парламент и Европейски министерство на финансите също трябва да бъдат обмислени като вариант.

„За да съществува пълноправен икономически и паричен съюз са необходими фискален съюз и фискална политика” заяви г-н Падоан. „И тази фискална политика трябва да отговаря на парламент, който да бъде изпран чрез гласуване. В противен случай няма как да има отчетност”.

Италианският финансов министър- 65- годишен гражданин а Рим, който е работил като главен икономист на ОИСР, е сигурен, че това е правилният път за еврозоната, но не е сигурен, че това е битка, която може да се спечели лесно.

Бул Тренд Трейдър




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10