Детайли по новата тригодишна програма, за която се споразумяха гръцките власти и международните кредитори

След като по-рано днес гръцките власти и международните кредитори се споразумяха "по принцип" за нова тригодишна спасителна програма в размер до 85-86 млрд. евро, агенция Ройтерс представя някои детайли по самата сделка.

Основните фискални параметри на програмата включват "първичен бюджетен дефицит" (бюджетния баланс, изключвайки разходите по обслужване на дълга) в размер на 0,25% от БВП за настоящата година и "първични бюджетни излишъци" за 0,5% от БВП през 2016-а, за 1,75% през 2017-а и за 3,5% през 2018 година.

За настоящата година се прогнозира свиване на гръцката икономика (спад на БВП) с между 2,1% и 2,3%, последвано от спад на БВП с 0,5% и през 2016 година, чак след което да последва връщане по пътя на икономически растеж и повишение на БВП с 2,3% през 2017 година.

Някои от новите предварителни действия, които трябва да предприемат гръцките власти, включват:

- ново законодателство относно просрочените задължения, притежавани от гръцките банки;

- дерегулация на пазара на природен газ;

- премахване на данъчните облекчения за гръцките фермери, които сега получат субсидирани горива;

- по-строго регулиране на системата за погасяване на стари данъчни задължения от страна на физическите лица;

- постепенно увеличаване на системата, при която данъкоплатците, вариращи от самостоятелно наети лица до малки предприятия плащат авансов данък въз основна на техните прогнози за приходи и разходи;

- увеличаване от 4% на 6% на т.нар. "данък солидарност", плащан от тези, които печелят между 50 хиляди и 100 хиляди евро годишно.

Според новото споразумение властите в Атина ще трябва да създадат независим държавен инвестиционен фонд, предназначен за привличане на около 50 млрд. евро, три четвърти от които ще бъдат използвани за рекапитализиране на банките и за намаляване на държавния дълг.

През юли Гърция вече одобри някои от предварителните мерки, изисквани от международните кредитори, включително:

- опростяване на ставките на ДДС и прилагане на по-широка данъчна основа;

- съкращаване на пенсиите и превръщане на Националната статистическа агенция в независим орган;

- мерки за преразглеждане на системата на гражданското правосъдие;

- приемане на директивата на ЕС за оздравяване на европейския банков сектор, както и правилата за спасяване на гръцките банки без участие на данъкоплатците в сила от 1-ви януари 2016 година.

В договорената по-рано днес нова гръцка спасителна програма се очаква властите в Атина да определят ясен график и за следните мерки:

- амбициозна реформа на пенсионната система;

- реформи, които да въведат неделна търговия, включваща собствениците на аптеки, както и продажби на мляко и тестени закуски;

- приватизацията на електропреносната мрежа;

- преглед и промени на правилата за колективно договаряне, стачни действия и колективни уволнения.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10