Задълбочаващите се икономически връзки между Япония и Китай не съответстват на напрежението между двете страни

Враждебността между двете най-големи азиатски икономики отново изплува на повърхността. Търговската логика обаче сочи друго. Икономическият успех на Япония все повече зависи от Китай и обратното.

На 3 септември, геополитиката изглежда надви икономиката. Огромният военен парад в Китай по случай 70 годишнината от края на Втората световна война беше добре планирано националистично мероприятие в трудни времена за китайската икономика.

Междувременно, военните в Япония търсят най-големия си бюджет за последните 14 години, отчасти за да подсилят необитаемите острови в източно китайско море за които открити амбиции има и Пекин. Японската икономика също изпитва затруднения докато премиера Шинзо Абе с бори с дефлацията.

Един от инструментите на Абе е по-слабата йена, а това имаше голям успех сред китайските туристи. От общо 11 милиона чужди туристи в Япония между януари и юни, 2.8 милиона са били китайци, което е ръст от 114% спрямо миналата година. Те са харчили много за всякакви високо качествени японски стоки.

Инвестициите също растат след 2012, когато диспута за островите доведе до анти-японски митинги в Китай. По-рано тази година, търговската къща Иточу заедно с тайландската Си Пи Груп купиха над 1/5 от китайската СИТИК за 10.4 милиарда долара, което е най-голямата придобивка на китайски бизнес от японски инвеститор.

В същото време слабата китайска икономика доведе до отлагане на строителството в Китай на завод за модели Лексъс от Тойота. Перспективите за търговията между двете икономики не са добри, а тя нарасна три пъти след 2000 година. Годишният японски експорт за Китай падна с 18% от както Абе дойде на власт през 2012. В обратна посока търговияна намаля с 10% в доларово изражение. Япония също така остава извън Азиатската инвестиционна банка за инфраструктура, която ще финансира търговска мрежа с основен център Китай.

Разбира се, силните търговски връзки не могат да предотратят конфликт, питайте за това германци и англичани. Бизнесмените и турустите обаче вероятно презпочитат по-добри връзки между двата съседни азиатски гиганта.

Бул Тренд Трейдър




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Подновеното напрежение около Дойче банк разтресе европейските фондови пазари

Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..

публикувано на 30.09.16 в 15:00

Изплашени клиенти започват да теглят милиарди долари от Дойче банк

Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..

публикувано на 30.09.16 в 11:49

Опасения на капиталовите пазари, породени от Дойче банк

Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..

публикувано на 30.09.16 в 08:15

Спад на доходността на американските облигации

Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years   1.560 -0.012   1.541-1.600..

публикувано на 30.09.16 в 08:13

ОПЕК и Дойчебанк успокоиха пазарите

Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..

публикувано на 29.09.16 в 08:27