Промишлената активност в Китай се влоши през септември до шест и половина годишно дъно

Активността в промишления сектор на Китай се сви през септември с най-солидно темпо от шест и половина години насам, показват предварителни данни от съвместно проучване на компанията Caixin Media Co. и на агенция Markit и това вероятно ще засили страховете за рязко забавяне на растежа на втората по сила световна икономика, което може предизвика допълнителни трусове на финансовите пазари в глобален план.

Предварителният индекс PMI, измерващ промишлената активност в Китай, падна през септември до 47,0 пункта от 47,3 пункта през август и при прогноза за слабо повишение до 47,5 пункта. Това е най-ниското ниво на индекса от март 2009-а година насам, когато беше разгара на глобалната финансова и икономическа криза и представлява негово влошаване под важното ниво от 50 пункта за седемнадесети пореден месец.

Влошаване регистрират и всички по-важно компоненти на PMI индекса, включително промишленото производство, новите поръчки (в т.ч. и поръчките за износ), работната заетост производствените цени в сектора.

Според редица анализатори днешните слаби данни изглежда потвърждават опасенията, че икономиката на Китай ще забави темпото си на растеж под прогнозираните от властите в Пекин 7% през второто полугодие - най-слабо представяне на втората по сила икономика в света от 25 години насам. Вчера Азиатската банка за развитие намали своите прогнози за икономическия растеж в азиатския регион през настоящата година до 5,8% (от 6,0%) и до 6,0% през 2016-а година (от 6,3% предишна прогноза), като в същото време понижи и очакванията си за растежа на Китай за 2015-а година до 6,8% от предишна прогноза за растеж със 7,2%.

Това от своя страна ще принуди китайските управляващи да предприемат допълнителни фискални и парични стимулиращи мерки до края на годината за да ограничат слабото икономическо представяне. В тази връзка се очаква Централната банка на Китай да понижи основните си лихви с 25 базисни пункта и да намали с нови поне 50 базисни пункта размера на минималните задължителни резерви на търговските банки, държани при нея.

Азиатските борси реагираха негативно на днешното слабо PMI проучване, като индексът Shanghai Composite се понижи с 1,53%, индексът Hang Seng падна с 2,83%, южнокорейският индекс Kospi - с 1,89% и австралийският индекс S&P ASX 200 - с 2,07%.

Понижението е факт, въпреки че президентът на Китай - Си Цзинпин потвърди ангажиментите за продължаване на икономическите реформи в страната по време на негова настояща седемдневна визита САЩ. Той също така отбеляза, че властите в Пекин ще ускорят усилията си за изграждане на отворена икономика и няма да изоставят пътя на реформите.

Според него китайската икономика ще остане на стабилен курс на развитие с относително бърз растеж. Си Цзинпин отбеляза, че Китай има огромно пространство за растеж в сектора на услугите и няма за цел да понижи нивата на валутна обмяна на китайския юан, за да стимулира износа. Китайският президент също така посочи, че фондовият пазар в страната е достигнал точка на "самостоятелно възстановяване и настройка".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10