К. Стайков: Доказването от фирмите за какви цели използват активите си създава възможност за натиск

Ася Гонева: Мярката е правилна и ще ограничи нелоялните практики към хазната

Не е ясно по каква методология фирмите ще трябва да доказват, че използват автомобилите и недвижимите имоти за над 5 хил. лева само за служебни цели. В случай че не докажат употребата им, те няма да могат да могат да възстановят целия си данъчен кредит върху направената инвестиция.

За да възстановят ДДС или част от него при покупка на автомобил или недвижим имот над 5 хил. лева, фирмите ще трябва да представят разпределение на целите за ползването му. Това предложи Министерството на финансите и беше одобрено от правителството. Работодателите подкрепят въвеждането на такъв праг, но доста по-висок от 5 хил. лева, например 50 хил. лева, припомни Васил Велев от Асоциацията на индустриалния капитал:

Въпросът е дали това е обективно възможно да се докаже и дали има равно третиране каква част се използва за лични цели и каква за служебни.

Методиката, по която фирмите ще трябва да доказват за какви цели е използван активът, ще бъде определена от министъра на финансите. Икономистът Калоян Стайков обясни, че това създава възможност за натиск спрямо някои фирми:

В законопроекта се запазва възприемането, че данъчнозадължените лица са виновни по презумпция и те са тези, които трябва да докажат, че не използват активите за лични цели, което изглежда много странно. Не разбирам защо данъчнозадължените лица са третирани от НАП като виновни и трябва да доказват, че не правят злоупотреби, а не обратното.

Ако фирмата успее да „докаже“, че не използва актива за лични цели, т.е., ако тя е достатъчно близка до данъчните, целият данъчен кредит ще бъде възстановен. Ако обаче управляващите искат да окажат някакъв натиск на дадената фирма, те могат да започнат да се заяждат за всякакви неща.

Според Ася Гонева от КНСБ мярката е правилна и ще ограничи нелоялните практики към хазната:

Не е логично да си закупуваме безброй апартаменти и коли, да си спестяваме ДДС-то, защото сме щели да ги използваме за нуждите на фирмите.

Репортажа чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10