Португалската парламентарна левица свали десноцентристкото правителство на Педру Пасош Коелю

Във вторник парламентът на Португалия очаквано отхвърли управленската програма на правителството и това от своя страна ще предизвика оставката на десноцентристката коалиция на премиера Педру Пасош Коелю.

Педру Коелю беше свален от съюз между лявоцентристката Социалистическа партия, Комунистическата партия и радикалния "Ляв блок", които съвместно разполагат с мнозинство от 123-ма депутати в 230-местния парламент. По този начин новото правителство на Коелю остана на власт едва 11 дни след неубедителната победа на неговата десница на проведените на 4-ти октомври избори в страната и при наличните едва 107 депутати, стоящи зад досегашното правителство.

Сега президентът на Португалия Анибал Каваку Силва трябва да реши дали да поиска от лидера на Социалистическата партия Антониу Коща да състави новия кабинет. Ако президентът реши, че едно социалистическо правителство не представлява реална алтернатива, Педру Коелю би могъл да остане като служебен премиер преди провеждането на нови предсрочни избори през следващата година.

Финансовите пазари са нарастващо обезпокоени, че политическата парализа в Португалия може да забави процеса на реформи в страната и да застраши нейното текущо слабо икономическо възстановяване.

Политическата криза доведе до разширяване на лихвения спред между 10-годишните държавни облигации на Португалия и аналогичните германски дългови книжа до около 223 базисни пункта (португалската лихва е с 2,23% над немската) спрямо 179 пункта точно преди октомврийските избори. Днес лихвата на 10-годишните португалски книжа нараства с нови 4,8 пункта към 4-месечен връх от 2,84 процентни пункта.

През изминалия уикенд, лидерът на опозицията Антониу Коща обеща, че партиите от левицата биха осигурили стабилно, отговорно, последователно и трайно правителство. Анализаторите обаче са скептични, че социалистите ще могат да работят лесно с твърдите комунисти и с "Левия блок", тъй като те се противопоставят на повечето бюджетни правила в Европейския съюз.

Ключовото притеснение е, че евентуално понижаване на кредитния рейтинг на Португалия може да застраши допустимостта на банките в страната до програмата за "количествени облекчения" на Европейската централна банка (месечните покупки на еврооблигации за около 60 млрд. евро).

За да може една страна-членка на еврозоната да се класира за "количествените облекчения" е необходимо тя да има инвестиционен кредитен рейтинг, даден от поне една от четирите топ кредитни агенции. В момента обаче, агенция DBRS е единствената, която определя, че Португалия има дългосрочен инвестиционен рейтинг, докато останалите водещи агенции - "Стандард енд Пуърс", "Мудис" и "Фич" все още оценяват дълга на страната като прекалено рисков, запазвайки кредитен рейтинг на ниво "боклук".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10