Решението на Фед даде сила на капиталовите пазари

·  Решението за повишение на лихвите беше базирано на потреблението на домакинствата и бизнес инвестициите

·  Прогнозите за БВП, безработицата и инфлацията останаха в общи линии без промени

·  Златото и среброто остават стабилни след повишението на лихвите на Фед

Валутен пазар

Както се и очакваше, Фед повиши лихвите за първи път след девет години с 25 базови пункта до нива от 0,25% - 0,50%. Фед отчете, че потреблението на домакинствата и бизнес инвестициите са солидни, пазарът на труда - силен, а неизползването на трудовите ресурси е намаляло значително през последната година.

Фед прогнозира лихви от 1,4% в края на 2016, което загатва за четири повишения през следващата година. Проекциите за края на 2017 са за лихви от 2,4%, което е минимална промяна от едно повишение по-малко спрямо предишните прогнози.

Прогнозите за ръста на БВП, безработицата и инфлацията останаха или без промяна, или минимално ревизирани. От инфлацията се очаква стабилен растеж в средносрочен план към нивата от 2%.

Цялостната монетарна политика се очаква допълнително да помогне на икономическата активност.

На валутните пазари доларът остана силен и свали тази сутрин еврото до 1.0850, както и се качи на 122.40 срещу йената.

Суровини

Златото запази печалбите след повишението на лихвите на Фед. Среброто се търгува в тандем със златото след намирането на добра подкрепа.

Платината намира известна подкрепа от сигналите за повишено търсене от европейските автомобилни производители.

Базовите метали са по-силни, като никелът отчете най-големите печалби за деня. Възстановяването обаче най-вероятно ще е краткотрайно при липсата на промяна на фундаментите на търсенето.

Цените на суровия петрол спаднаха. Спредът между Брент и американския лек суров петрол се стесни рязко заради очакванията, че 40-годишната забрана за износ от САЩ ще бъде вдигната, за да се балансира вътрешното свръхпредлагане.

Капиталови пазари

Борсовите индекси в целия свят скочиха и бяха основните печеливши след повишението на лихвите на Федералния резерв заради подобрените настроения.и публикуваните положителни данни за CPI индекса.

Бул Тренд Трейдър




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10