Икономиката на Китай нарасна през 2015-а година с най-слабо темпо от четвърт век насам

Китайският икономически растеж през последното тримесечие на миналата година отчете най-слабото си представяне от последната финансова криза, докато за цялата 2015-а година БВП на страната нарасна с най-бавно от 25 години насам, показват данни на Националното статистическо бюро на страната. Това ще засили натиска върху властите в Пекин за предприемане на по-нататъшни стимулиращи мерки, имащи за цел да стимулират икономическия растеж и да възстановят доверието на инвеститорите, което пострада сериозно след солидни трусове на китайските финансови пазари, довело до негативно представяне и на световните борси.

Втората по сила икономика в света нарасна през периода октомври - декември с 6,8% на годишна база, съвпадайки със средните прогнози и след повишение с 6,9% през предходното тримесечие. Това представлява най-слабо повишение на БВП на Китай от първото тримесечие на 2009 година, когато икономическият растеж се забави до 6,2 процентни пункта.

На тримесечна база БВП на страната нарасна с 1,6% при очаквания за запазване на темпото на растеж от 1,8%, отбелязано през трите месеца до края на септември.

За цялата 2015-а година икономиката на Китай се разшири с едва 6,9% - малко под правителствените цели за растеж с около 7,0% и след растеж със 7,3% през 2014-а година, като това е нейното най-слабо представяне от 1990-а година насам.

Китайската статистика отбеляза, че икономиката на страната е все още изправена пред усложнена външна среда, като в същото време процесът на настройване на вътрешната икономическа структура се намира в критична фаза.

В същото време беше оповестена и серия по-слаби от очакваното икономически данни от Китай за декември, които сякаш потвърждават, че втората по сила световна икономика ще продължава да губи своя възходящ импулс и в началото на настоящата година.

Индустриалното производство се повиши през декември с 5,9% на годишна база при прогноза за повишение с 6,0% и след растеж с 6,2% през ноември. За цялата изминала година китайското индустриално производство нарасна с 6,1% на годишна база (спрямо 2014-а), съвпадайки с очакванията и със слабото темпо на растеж от първите единадесет месеца на 2015-а година.

Китайските продажби на дребно нараснаха през декември с 11,1% при очаквания за повишение с 11,3% и след растеж с 11,2% през предходния месец, като за цялата изминала година беше отчетен растеж от 10,7% на годишна база, съвпадащ със средните прогнози.

Дълготрайните инвестиции в Китай за периода януари – декември също забавиха темпото си на растеж до 10,0% спрямо 2014 година при прогноза за повишение с 10,2% и след растеж с 10,2% през първите единадесет месец на годината.

Според мнозинството анализатори и икономисти, днешните данни потвърждават, че китайската икономика ще продължава да се забавя и през настоящата година, като не е изключено БВП на страната да нарасне с едва 6,5% до 6,6% през тази и с около 6,3% през 2017-а година.

Китайската и останалите азиатски фондови борси реагираха позитивно на днешните слаби данни, тъй като инвеститорите изглеждат все по-уверение, че властите в Пекин ще предприемат по-нататъшни стимулиращи икономиката мерки. Общият индекс Shanghai Composite нарасна с 3,22%, японският индекс Nikkei се повиши с 0,55%, южнокорейският фондов индекс Kospi - с 0,6%, а австралийският индекс ASX200 - с 0,91%.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10