Спадът на петрола и суровините продължава

·  Основните метали нараснаха заради надеждите, че Пекин ще предприеме мерки, които да стимулират икономическия растеж

·  Златото обаче остава без промяна заради стабилността на долара

·  МВФ намали прогнозите си за световния икономически растеж през тази година до скромните 3.4%

Валутен пазар

Инфлацията в Нова Зеландия излезе много по-слаба от очакваното. Тя отчете спад от 0,5% спрямо растеж в предното тримесечие от 0,3% и при очаквания за намаление от само 0,2%. На годишна база спада на цените е 0,1% при прогнози за увеличение от 0,3%. Индексът на потребителските цени без тези на петрола показва ръст от 0,5%, което показва, че целия спад на инфлацията се дължи само на по-ниските цени на петрола.

МВФ промени прогнозите си за световната икономика и очаква от нея да нарасне през 2016 с 3,4%, което е с 0,2% по-малко спрямо предишните прогнози.

Управителят на АЦБ Марк Карни заяви, че цените на петрола, волатилността в Китай и умерения ръст на заплатите означават, че условията не са подходящи за затягане на монетарната политика. Резултатът на валутните пазари беше пореден срив на паунда. Той проби дъната от 2010 и вече се насочва към нивата от 1.35 за последно видени през 2009.

Новозеландският долар рязко поевтиня след по-слабия от очакваното доклад за инфлацията и се насочи към подкрепата при 0.6380, което е дъното от миналата година. Пробив на това ниво отваря вратите за слизане към следващата подкрепа при 0.6280.

Еврото отново проби нивата от 1.09 и прави опит за растеж.

Йената за кратко време през нощта върна почти всички загуби от тази седмица. Долар/йена слезе от 117.70 на 116.70.

Суровини

Златото затъна и спря да расте при стабилността на долара и възстановяването на капиталовите пазари.

Надеждите за Китай и възстановяването на базовите метали помогнаха на среброто да се представи по-добре от златото.

Платината и паладиума нарастват, тъй като инвеститорите започват да вярват в тях след консолидацията през последните дни дошла след продажби в началото на месеца.

Базовите метали се повишиха заради спекулациите, че Китай ще предприеме мерки, за да стимулира растежа. Ралито обаче може да се окаже краткотрайно при липсата на подобрени фундаменти.

Петролът показа смесени движения. Сортът Брент скочи от 12-годишното дъно при очакванията за допълнителни монетарни стимули в Китай. Ръстът обаче спря при новината, че износа на петрол от Саудитска Арабия е достигнал най-високи нива за последните седем месеца. Американският лек суров петрол остана под натиск при нарастващите нива на запасите в САЩ.

Капиталови пазари

Положителното затваряне на пазара в Китай се пренесе и в Европа, където борсовите индекси отчетоха растеж от 1% до 2% за деня.

Американските пазари също отвориха с покачвания, но печалбите изчезнаха при спада на петрола.

Бул Тренд Трейдър




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10