· Представителят на Фед Джон Уилямс заяви, че американската икономика се справя доста добре. Той добави, че проблем са финансовото и икономическото състояние на света.
· Въпреки слабостта на петрола, канадският долар, норвежката крона и мексиканското песо увеличиха по-ранните печалби.
· Американските облигации нарастваха заради слаби данни от икономиката.
Валутен пазар
Каквито и положителни настроения да е имало след петъчния по-добър от очакваното резултат за БВП в САЩ, те изчезнаха вчера при нови слаби данни за икономиката и преди утрешната реч на председателя на Фед Джанет Йелен.
Доларът беше продаван срещу всички валути, но търговията като цяло беше по-слаба от обикновеното.
Въпреки слабостта на петрола, канадският долар, норвежката крона и мексиканското песо увеличиха печалбите си от сутринта.
Доклад от миналата седмица показа, че налице е ново увеличение на позициите в австралийския долар. В същото време спекулантите са намалили залозите срещу еврото. Атаките в Брюксел изглежда са дали нови аргументи за увеличаване на продажбите на стерлинга, тъй като се увеличава вероятността за излизане на Великобритания от ЕС.
Лихви
Американските облигации получиха сила от нова серия от слаби данни от САЩ. По-специално по-малките от очакваното потребителски разходи и инфлация накараха пазара да намали залозите за увеличение на лихвите през юни от шанс за такова действие от 42% до 38%.
Суровини
Златото днес нарасна по време на азитската сесия след първоначалния спад. Търсенето на жълтия метал от фондове все още е силно след спада на цената с 4% този месец. Покупките на централни банки също са силни, въпреки вече по-високите цени от началото на годината.
Цената на медта не успя да пробие 200-дневната пълзяща средна. По всичко изглежда, че търсенето от физическия сектор в Китай не е толкова силно.
Двата контракта на петрола се търгуваха миналата седмица в рейндж между 39 и 41 долара за барел.
Капиталови пазари
Капиталовите пазари бяха спокойни, докато повечето европейски борси останаха затворени, а търгуваните обеми на отворените бяха слаби. На Уолстрийт борсовите индекси останаха почти без промяна преди речта на председателя на Фед Джанет Йелен, позиционирането в края на месеца и очаквания от всички в петък доклад за трудовата заетост в САЩ през месец март.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..