По-слабият долар даде подкрепа на златото

Снимка: ЕПА/БГНЕС

· "Стандард енд Пуърс" намали кредитния рейтинг на Китай от стабилен на негативен.

· По-слабият долар даде подкрепа на златото.

· Петролът сорт брент отчете слаби печалби, но американският лек суров петрол остана без промяна.

· Британският паунд отслабна заради разрастването на дефицита по текущата сметка на Великобритания.

Валутен пазар

Краят на месец март и на първото тримесечие затвърди темата на годината за слабостта на долара, което беше най-видно в двойката евро/долар. Оповестяването на PMI индексите на Стария континент вероятно няма да промени картината на умерена сила на единната валута, което ще я остави зависима от новините, определящи паричните потоци на долара.

Паундът отслабна заради силното покачване на дефицита по текущата сметка на Великобритания. Пазарът е обезпокоен, че едно излизане от ЕС ще направи значението на дефицита още по-голям проблем.

След изненадващо силните резултати на БВП в Канада канадският долар рязко нарасна, но печалбите се оказаха краткотрайни и последва рязко обръщане от дъната и затваряне близо до най-високите нива за деня по отношение на зелените пари.

Лихви

Доходността по американските десетгодишни облигации спадна с 4.4 пункта до 1,77%, въпреки че пазарът беше предпазлив преди днешните данни за трудовата заетост в САЩ. Европейските облигации предложиха смесена картина. Английските отчетоха намаление на доходността с 2 базови пункта, докато германските и френските останаха почти без промяна.

Суровини

Слабостта на долара даде подкрепа на златото. След силните покупки от фондове в началото на седмицата сега потоците са без промяна, което означава, че инвеститорите все още преценяват влиянието от по-предпазливата реч на Федералния резерв.

Базовите метали показаха смесени резултати. Медта поевтиня след понижението на рейтинга на Китай заради опасенията от големите й запаси в страната. Слабото намаление на запасите на алуминий, никел и цинк даде подкрепа на тези метали.

При петрола сорт брент отчете покачване, но американският лек суров петрол остана почти без промяна. Според Блумбърг производството на ОПЕК се е увеличило през март до 33.09 милиона барела на ден. Ръстът идва от увеличението на производството в Иран от 2.8 милиона на 3.2 милиона барела на ден и компенсира намалението с 66% на производството на петрол в САЩ.

Капиталови пазари

Европейските борсови индекси се затрудняваха заради силата на еврото, докато американските индекси приключиха тихо първото тримесечие губейки първоначалните печалби за деня и финиширайки със смесени резултати. Уолстрийт беше предпазлив преди излизащите днес данни за трудовата заетост в САЩ.

Бул Тренд Трейдър




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10