Еврото с понижение след заседанието на ЕЦБ

Снимка: архив

·  От ЕЦБ оставиха лихвените нива без промяна

·  Доларът с ръст спрямо основните валути

·  Шведската централна банка увеличи размера на програмата за количествени улеснения с 45 млрд. крони

·  Златото поскъпна до 1270 долара за тройунция

Валутни пазари

Еврото се понижи с 0.10% до 1.1290 след провелото се заседание на Европейската централна банка. Както се и очакваше от институцията оставиха лихвените нива и обема на количествените улеснения без промяна. На пресконференцията Марио Драги отбеляза, че лихвените нива ще останат “на сегашните или по-ниски нива” за определено време. Председателят на ЕЦБ заяви, че от институцията ще използват всички възможни средства за достигането на целевото ниво на инфлация от 2%. От централната банка очакват засилване на инфлацията през 2017 и 2018 година.

Британският паунд също се понижи спрямо долара, отстъпвайки до 1.4330. Основна причина за поевтиняването при британската валута бяха публикуваните данни за продажбите на дребно в страната. За март те отчитат понижение от 1.3%. Очакванията на икономистите бяха за спад от едва 0.1%.

Стоковите валути поевтиняха, притиснати от силата на щатската валута и от понижението при петрола. Австралийският долар се изкачи до нов връх на 0.7835 преди да спадне до 0.7755. Канадският долар се понижи с почти 0.8 на сто до 1.2710. Щатската валута се повиши и срещу повечето валути на развиващите се пазари.

Доларовият индекс, който представя изменението на зелените пари спрямо кошницата от шест основни валути, нарасна с 0.14% до 94.60.

Лихви

Доходността по 10- годишните американски облигации се повиши с 2.3 базисни точки до 1.868%. В Европа 10- годишните облигации на Германия и Великобритания се покачиха съответно с 8.6 и 10.9 базисни точки, повлияни от заседанието на Европейската централна банка.

Суровини

Благородните метали завършиха с повишение. Златото поскъпна до 1270 долара за тройунция преди да се понижи до 1248. Среброто се търгуваше на нива около 17 долара. Платината се представи най-силно сред благородните метали, след като поскъпна с половин процент, достигайки 1022 долара за тройунция.

При основните метали медта се покачи с половин процент до 225 долара.

Петролът спадна с около един процент до 43.60 долара. Сорт Брент намаля до 44.90 долара за барел.

Капиталови пазари

Фондовите пазари се представиха смесено след заседанието на Европейската централна банка. В Европа водещите индекси затвориха със скромни повишения. Водещият немски индекс Dax се покачи с 0.1%, а Euro Stoxx 50 реализира ръст от 0.3%.

На Уолстрийт технологичният Nasdaq остана без промяна, докато Dow Jones  и S&P 500 се понижиха съответно с 0.6% и 0.5%. Негативно влияние оказаха понижението при петрола, както и увеличението на запасите на природен газ.

От Google заявиха, че очакват разнородни резултати за отделните тримесечия. За първите три месеца на годината компанията е постигнала резултат от 7.50 долара на акция спрямо 6.57 година по-рано. Приходите възлизат на 16.57 млрд. долара спрямо 13.9 млрд. за същия период на миналата година. Ценните книжа на Microsoft нараснаха с 0.3%. От началото на годината акциите на компанията са спаднали с 5%.

Бул Тренд Трейдър


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10