Европейските пазари на акции са на "зелена" територия за втора поредна сесия от началото на седмицата, следвайки рязкото повишение на токийския фондов индекс Nikkei през азиатска търговия с 2,2% и след по-добри финансови отчети на някои водещи компании от Стария континент.
Скокът на Nikkei беше реакция на вчерашната заплаха от страна на японския финансов министър Таро Асо за възможна интервенция, целяща да ограничи поскъпването на йената. Това доведе до задълбочаване на отскока на долара към 10-дневен връх от 109,27 йени от неговото 18-месечно дъно около 105,55 йени, ударено през миналата седмица.
Позитивно влияние върху днешния инвеститорски риск-апетит в Европа оказват и новините от приключилата снощи среща на Еврогрупата. Въпреки че финансовите министри от еврозоната не взеха решение за отпускане на пореден транш от помощта за Гърция, те приветстваха усилията за реформи на властите в Атина и посочиха, че до следващата среща на 24-ти май ще се водят преговори за облекчаване на гръцката дългова тежест.
Това доведе до ръст на индекса Athex Composite на борсата в Атина с 2,78%.
Общият индекс Stoxx Europe 600 нараства с 0,78%, следвайки вчерашно повишение с 0,5%, докато немският фондов индекс DAX се повишава с 0,48% въпреки смесени икономически данни от Германия за месец март (изненадващо понижение на индустриалното производство, но при разширяване на търговския дефицит благодарение на ръст на износа).
Френският индекс CAC40 също игнорира по-слаби данни за втората по сила световна икономика, повишавайки се с 0,37 на сто (понижение на индустриалното производство през март и прогноза на Френската централна банка за известно забавяне на икономическия растеж през второто тримесечие).
Лондонският индекс FTSE10 се повишава с 0,29% след понижение с 0,2% по време на търговията в понеделник, следвайки смесен доклад на британската статистика за търговския дефицит на Острова през март и за цялото първо тримесечие на годината.
Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..
Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..
Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..
Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years 1.560 -0.012 1.541-1.600..
Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..