· Излизане на Великобритания от ЕС може да накара Фед да забави повишаването на лихвите
· Молбите за помощи за безработни в САЩ спаднаха до 278 000 спрямо 294 000 за предишния период
· Благородните метали продължават с поевтиняването си
· Петролът се покачи след новините за петролната индустрия на Нигерия
· Централните банки на Индонезия и Малайзия оставиха основните лихви без промяна
Валутни пазари
Доларът поскъпна леко спрямо еврото и швейцарския франк, след като Уилям Дъдли, който е президент на Фед за Ню Йорк, заяви, че централната банка е на път да повиши лихвените нива през юни или юли. Спрямо йената обаче зелените пари отстъпиха.
В изявление по-рано Стенли Фишер заяви, че САЩ се нуждаят от повишаване на икономическия растеж, за да нарасне дългосрочното равновесие на лихвените проценти.
Еврото се понижи до най-ниските си нива спрямо щатската валута за последните седем седмици, падайки до 1.1181. Швейцарският франк отстъпи до 10-седмичен минимум срещу зелените пари, достигайки 0.9921.
Британският паунд продължава с доброто си представяне, след като едно от последните проучвания показа, че 47% от британците са "за" оставане на страната в ЕС. В същото време 41% от анкетираните са на мнение, че Великобритания трябва да напусне общността.
Австралийският долар се търгува под 200-дневната плъзгаща се средна на 0.7258. Това ниво се явява и първа съпротива пред австралийската валута.
Лихви
Доходността по10-годишните американски облигации се понижи с един базисен пункт, достигайки 1.85%. Доходността по 10-годишните европейски книжа също намаля, достигайки 0.17%.
Суровини
Благородните метали продължават с поевтиняването си. Най-силно понижение реализира среброто, което поевтиня с над 2%. Ключова подкрепа за благородния метал сега е зоната около 16 долара.
Търговията при медта бе спокойна. Металът все още се намира в близост до 200-дневната пълзяща средна, която е и главното ниво на подкрепа. Добра съпротива се явява нивото при 213.76.
Петролът поскъпна, следвайки силното представяне на долара, както и новините, които дойдоха от Нигерия. Exxon Nigeria заявиха, че производството на Qua Iboe продължава, след като по-рано бе спряно поради блокиран достъп до терминала.
Капиталови пазари
Фондовите пазари от двете страни на Атлантика приключиха търговията с понижение. Основната причина за това е възможността Федералния резерв на САЩ да вдигне лихвените нива на следващото си заседание през юни. S&P500 затвори с понижение от 0.5%. Dow Jones и Nasdaq загубиха съответно 0.5 и 0.6 на сто от стойността си.
При компаниите ценните книжа на Walmart скочиха с 9.5%. От компанията заявиха, че ще закрият 75 международни магазина, включително 53 в Япония.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..