Гласуването във Великобритания за напускане на Европейския съюз ще удари сериозно и незабавно икономиката на Германия, заяви в петък Федерацията на германските индустриалци (BDI), която представлява много от най-големите корпорации в страната, призовавайки в същото време за по-дълбока интеграция на останалите страни от единния блок.
През следващите месеци очакваме значителен спад на бизнеса ни с Великобритания, тъй като вероятно ще пострадат двустранните отношения, подчерта главният изпълнителен директор на BDI Маркус Кербер.
Според индустриалната федерация на Германия, британските клонове на немските фирми са наели почти 400 000 души, като тези служители ще бъдат изправени пред несигурни времена, допълни той.
Секторите, които вероятно ще бъдат най-силно засегнати от Brexit, са автомобилната промишленост, енергетиката, телекомуникациите, електрониката и металургията, както и търговците на дребно и доставчиците на финансови услуги, предупреди BDI.
Германската индустриална федерация призова за по-тесни връзки между останалите страни на ЕС. Чрез задълбочаване на единния европейски пазар – главно по отношение на цифровите услуги, капиталовия пазар или посредством енергийния съюз – предимствата на европейската идея ще станат все по-осезаеми, каза Кербер. Сега отделните правителства трябва да работят заедно, за да направят ЕС "по-убедителен" за неговите граждани, посочи той.
В същото време и Германската асоциация на химическата промишленост (VCI), заяви, че резултатът от британския референдум е лош сигнал за европейската икономика в момент, когато тя започва да се възстановява слабо.
Последствията от избора на британците ще бъдат по-малък икономически растеж в страните от ЕС и по-слаб експортен бизнес, като всички ние се нуждаем от политически единна и икономически силна Европа, допълни Германската химическа асоциация.
Германската застрахователна асоциация пък призова за реформи, които да донесат на Европа икономически просперитет и политическа стабилност. Конкурентоспособността на ЕС следва да бъде засилена чрез реформиране на европейските институции и слагане на край на прекомерните регулаторни усърдия, заяви президентът на асоциацията Александър Ердланд.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..