Азиатските компании обезпокоени от Брекзита

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Великобритания вече не е толкова сигурно убежище за азиатските корпорации. Редица големи компании от Япония и Индия, които в миналото са били сигурни в отворения за чужди инвестиции, стабилен и предоставящ достъп до целия Европейски съюз пазар на Обединеното кралство, сега трябва да се борят със слабата валута, политическия хаос и вероятността от рецесия. Докато инвеститорите не получат яснота около бъдещите условия за търговия между Великобритания и Европейския съюз, то инвестициите в страната ще бъдат застрашени.

Ако Обединеното кралство напусне Европейския съюз, то пазарът му става самостоятелен и съответно по-малко привлекателен за инвеститорите. А продължителното забавяне на икономическия растеж ще засегне дори и тези компании, които са инвестирали в относително стабилни активи като електроцентрали или телекомуникации. Включително и конгломерата на магната Ли Кашин - CK Hutchison, който генерира около една пета от приходите си от Обединеното кралство, китайската General Nuclear Power Corporation, която отговаря за строителството на АЕЦ - Hinkley Point, Индийския ИТ аутсорсинг Tata Consultancy Services, който печели близо 16% от приходите си в страната.

Референдумът изцяло замъгли позицията на Обединеното кралство като врата към Европейския съюз. Въпреки че в момента производителите на автомобили и черна металургия, които изнасят към континента, могат да се възползват от спада на стерлинга, то несигурността от потенциални вносни тарифи от ЕС компенсира тези ползи. Jaguar Land Rover, собственост на Tata Motors Индия, вече има планове да отвори завод в Словакия.

Най-важното за азиатските фирми след референдума е, че те се чувстват не толкова добре дошли на Острова. По-голяма част от избирателите в Съндърланд например са гласували за напускането на ЕС, въпреки че в града има голям завод на японския производител на автомобили Nissan.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10