Най- големите губещи от Brexit не са британските акции

Преди провеждането на референдума във Великобритания на 23 юни, много от противниците на излизането на страната от ЕС предупредиха за мрачните перспективи пред британската икономика ако тя напусне съюза. Но дали наистина е така?

Така както ураган удря най-силно слабите дървета, такъв ще бъде и ефекта от референдума върху фондовите пазари – ще бъдат засегнати тези, които са със слаби основи. А движението на пазарите през първата седмица след Brexit показва точно това.

Златото като традиционно убежище в моменти на несигурност на пазарите поскъпна веднага след вота. Благородният метал се покачи с 59 долара или 4.9 на сто в деня след референдума. От друга страна петролътсе понижи с около 2.52 долара за барел или 5.1%. Доларът и йената поскъпнаха съответно с 2.1 и 3.6 на сто. По време на кризата от 2008 година тези две валути се ползваха със статута на валутни убежища и очевидно това не се е променило.

Британският паунд загуби 8.5% от стойността си, а еврото спадна с 2.7%.По ирония на съдбата от 2014-2015 година от Японската централна банка въведоха мерки, целящи да стимулират икономиката, а в същото време Великобритания се сдоби с това предимство за една нощ.

На показаната графика може да се види как са реагирали на Brexit фондовите пазари по света.В червено са изобразени пазарите, регистрирали спадове от над 8%, в розово са изобразени тези с понижения между 4-8%. Пазарите със спад между 1-4% са показани в светло синьо, докато тези с ръст от и над 1% са в жълто.

От графиката се вижда, че фондовите пазари, регистрирали най-силни спадове са в Европа. Но Великобритания не е в тази група. Тя дори не е и във втория ешелон на най-зле представилите се капиталови пазари.

Всъщност страните, които бяха най-силно засегнати от референдума в Обединеното кралство са тези страни, които имат проблеми с дълговете и са потенциални кандидати за бъдещи спасителни планове. А това са държавите от южният фланг на ЕС. Така в Гърция отчетоха спад от 13.7%, в Италия понижението бе 12.5%, в Испания 12.4%, в Ирландия 9.7%, а водещият френски индекс спадна с 8%. За сравнение британският FTSE 100 спадна с 3.2%, а един от водещите щатски индекси - S&P500 намаля с 3.6 на сто.

Във втората категория попадат Австрия със спад от 6.9%, германският DAX 30, който се обезцени с 6.8%, полският водещ индекс спадна с 6.5%, а в Белгия и Холандия регистрираха понижения съответно от 6.4% и 5.7%.

Най-добре представилите се фондови пазари в Европа и света като цяло са тези в скандинавските страни. В Швеция и Финландия са отчели ръст от около един процент. Швеция използва собствена валута, докато във Финландия в обращение е еврото.В Норвегия, която е сред основните производители на петрол пазарът е спаднал с 4 на сто, повлиян от поевтиняването на черното злато.


Бул Тренд Трейдър




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10