Fitch повиши рейтинга на ОББ и потвърди тези на Райфайзенбанк и ПИБ

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Fitch Ratings повиши кредитния рейтинг на Обединена българска банка АД и потвърди тези на Райфайзенбанк България ЕАД и Първа инвестиционна банка АД, гласи решението на агенцията.

Международната рейтингова агенция Fitch Ratings повиши дългосрочния рейтинг на Обединена българска банка АД от "B+" на "ВВ" и потвърди краткосрочния "B" рейтинг на Банката. Агенцията повиши перспективата на ОББ от "Стабилна" на "Позитивна". Положителната промяна изравни рейтинга на Обединена българска банка АД със рейтинга на България, който Fitch Ratings определя също като "ВВ" с положителна перспектива. Повишаването на рейтинга е свързано и с подкрепата, която ОББ получава от стратегическия си инвеститор Националната банка на Гърция, която притежава 89,9% от Обединена българска банка.

Присъденият дългосрочен рейтинг на Райфайзенбанк EАД е ВВВ+ с негативна перспектива. Кредитният рейтинг е най-високият възможен рейтинг за финансова институция, който е равен на  тавана за страната 'ВВВ+'. Негативната перспектива отразява негативната перспектива на едноличния собственик на Райфайзенбанк България EАД, Райфайзен Банк Интернешънъл АГ (Long-term foreign currency  IDR: A/Negative). Присъденият рейтинг отчита стабилната депозитна база, капитализацията на банката и добрите ѝ ликвидни буфери, подкрепени от положителния ефект от трансфера на опита и политиките на Райфайзен Банк Интернешънъл в областта на управлението на риска. От друга страна, много малка част от привлечения ресурс и от финансирането на банката се формира от банката-майка.

Рейтинговата агенция потвърди дългосрочния рейтинг (Long-term IDR): ‘B-’, със стабилна перспектива на Първа инвестиционна банка АД. Fitch оценява положително развитието на корпоративното управление и управлението на риска на банката – съобщават от ПИБ. Рейтингът на подкрепа на Fitch отразява позицията на ПИБ като най-голямата българска банка и втората по големина банка в България по обем на депозитите.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10