Равносметка за последната седмица на фондовите борси

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Като цяло изминалата седмица на световните фондови борси бе доминирана от добри новини за инвеститорите и повишено търсене за по-рисковите активи. Значителна роля за това изиграха очакванията за стимулиращи фискални и парични политики, както и макроикономическите показатели, които сигнализираха подобрение за световния икономически растеж.

Резките понижения на борсовите пазари след изненадващия резултата от референдума за излизането на Обединеното кралство от Европейския съюз се оказаха прибързани, предвид неяснотата около последствията от Брекзита върху световната икономика, и акциите доста бързо се възстановиха от шока, като щатските пазари през последните няколко сесии дори записват исторически рекордни стойности.

Седмицата стартира в Далечния изток с убедителната победа на управляващата либералдемократична партия на министър-председателя Шиндзо Абе на изборите за горната камара на японския парламент през уикенда. Това даде сигнал на инвеститорите, че стимулиращите политики на премиера Абе, които целят да съживят японския икономически растеж и инфлацията, ще продължат с пълна сила. Действително скоро след победата той обяви такъв план, който според източници от правителството ще е на стойност от около 10 трлн. йени (100 млрд. долара). Това веднага даде своето отражение върху риск апетита на фондовите пазари и особено върху японската борса, която през седмицата записа пет поредни повишения и ръст от 9%. Изключително представяне на фондовата борса в Токио имаха акциите на производителя на електронни игри Нинтендо, които след пускането и огромния успех на новата игра Pokemon Go се изстреляха с 90% нагоре.В същото време японската йена, която, благодарение на статута си на сигурен актив, бе сред най-големите печеливши от несигурността свързана с британския Брекзит през последните седмици, сега рязко се обезцени спрямо останалите основни валути и изтрива над 4% от стойността си спрямо долара и еврото.

Едно от най-очакваните събития на седмицата бе заседанието на Английската централна банка в четвъртък. Въпреки очакванията управителят Марк Карни и колегите му да намалят основния лихвен процент за първи път от седем години насам от рекордно ниското му равнище от 0.5%, това не се случи и паричната политика бе запазена без промяна. Въпреки това бе загатнато, че намаление на лихвения процент ще има на следващата среща през август. Избирането на Тереза Мей за нов министър-председател след оставката на Дейвид Камерън бе прието позитивно от пазарите, имайки в предвид, че внася малко повече яснота в политическото бъдеще на страната.

Зад Океана видяхме нови исторически рекорди за основните индекси S&P 500 (+1.5%) и Dow Jones Industrial Average (+2%). Освен възходящите настроения на световните борси като цяло, за това спомогнаха и поредицата от силни макроикономически индикатори за американската икономика като например излезлите напоследък данни за заетостта и продажбите на дребно. Добри новини за щатските инвеститори дойдоха и от старта на сезона на отчетите, след като алуминиевият производител Alcoa  и инвестиционните банки Citigroup и JPMorgan Chase отчетоха по-добри от очакваното финансови резултати за второто тримесечие от годината.

Европейските борси също бяха повлияни от про-рисковите настроения на пазарите, въпреки че в края на седмицата терористичните атентати във Франция оцветиха в червено европейските измерители. Все пак тези печални събития не успяха да изтрият печалбите от преходните дни от седмицата и широкият регионален индекс Stoxx Europe 600 нараства с 3%, а немският DAX 30 и френският CAC 40 добавят по над 4% към стойността си.

ИП "Бул Тренд Брокеридж" ООД, www.bulltrend.bg


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Подновеното напрежение около Дойче банк разтресе европейските фондови пазари

Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..

публикувано на 30.09.16 в 15:00

Изплашени клиенти започват да теглят милиарди долари от Дойче банк

Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..

публикувано на 30.09.16 в 11:49

Опасения на капиталовите пазари, породени от Дойче банк

Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..

публикувано на 30.09.16 в 08:15

Спад на доходността на американските облигации

Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years   1.560 -0.012   1.541-1.600..

публикувано на 30.09.16 в 08:13

ОПЕК и Дойчебанк успокоиха пазарите

Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..

публикувано на 29.09.16 в 08:27