Въпреки че гласуването в подкрепа за Brexit няма да окаже непосредствено въздействие върху условията за търговия, доверието сред британската промишленост бележи рязко влошаване и компаниите в сектора очакват отслабване на условията за търговия през следващите шест месеца, показват резултати от проучване на британската организация на производителките EEF.
Според EEF нестабилността на валутните курсове, политическата несигурност, очакванията за увеличаване на разходите и по-слабото търсене са довели до сериозно влошаване на промишленото доверие. Въпреки че 53 на сто от фирмите определят настоящата слабост на британската лира като благоприятна възможност, цели 75% от анкетираните компании са изразили загриженост относно нестабилността на валутните курсове.
В същото време над 80 на сто от тях посочват, че техните поръчки остават непроменени или че е прекалено рано да се каже, какво ще е въздействието от решението на британците да гласуват за напускане на ЕС. Макар че непосредствената картината изглежда обещаващо стабилна, същото не може да се каже за перспективите в шестмесечен срок, показва проучването на EEF.
Прогнозите във всички сценарии показват, че след гласуването за Brexit промишленият сектор ще остане в рецесия поне до края на 2017 година.
Въпреки че не се очаква непосредствено буря, е пределно ясно, че производителите виждат реални рискове от Brexit при тяхното представяне през следващите шест месеца до една година, посочи главният изпълнителен директор на EEF Тери Скюлър.
Участниците на финансовите пазари очакват с повишен интерес предварителни резултати от проучване на агенция Markit за промишлената активност във Великобритания през юли, които ще бъдат оповестени този петък (22-ри юли). В същото време Markit ще оповести и предварителни данни от проучването си за бизнес активност (активността в промишлената и в сферата на услугите) на еврозоната, както и за промишлената активност в САЩ през юли. Това ще бъдат първите по-важни индикатори, показващи влиянието от решението на британците да гласуват за напускане на ЕС на проведения на 23-ти юни референдум в страната.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..