Равносметка за последната седмица на фондовите борси

Изминалата седмица на световните финансови пазари започна с новината от уикенда, а именно неуспешният опит за преврат в Турция. В следващите дни темата остана на вниманието на инвеститорите, предвид масовите арести и наложеното 3-месечно извънредно положение в страната. Естествено, подобно събитие сериозно подкопава доверието в страната и увеличава рисковете за инвеститорите там. В резултат на случилото се от 15 юли насам турската лира поевтиня с около 6% спрямо щатския долар и се разменя на ниво от 3,065 лири за един долар. Фондовата борса в Истанбул още в понеделник се срина със 7% и задълбочи падането си през седмицата, която завърши с общ спад от 13%. В същото време рейтинговата агенция Standard & Poor's намали кредитния рейтинг на Турция от ВВ+ на ВВ. Тази несигурност обаче не се пренесе и сред останалите нововъзникващи пазари и не остави значителен отпечатък върху водещите борси извън Турция.

Като цяло не станахме свидетели на големи движения на фондовите борси през тази седмица. Резултатите на европейските пазари се колебаеха между положителна и отрицателна територия, като все пак основните индекси в региона завършват седмицата със слаби повишения под 1%. Сред по-важните събития бе срещата на Европейската централна банка в четвъртък, на която тя очаквано запази паричната си политика непроменена, но загатна, че е готова да действа със стимулиращи мерки при необходимост. Върху цените на акциите на Стария континент натиск оказаха някои недобри показатели, измерени след британския референдум на 23 юни. Икономическата активност в Обединеното кралство през юли, измерена чрез PMI индекса, отбелязва значителен спад, който предполага свиване на икономиката на страната през третото тримесечие. Икономическото доверие в Германия след Брекзит спада до най-ниското си ниво от ноември 2012 година, а ЕЦБ намали прогнозата си за икономическия растеж в еврозоната през 2017 и 2018 година.

Зад Океана Уолстрийт записа четвърта поредна печеливша седмица и нови рекордни равнища, като S&P 500 и Dow Jones Industrial Average нараснаха скромно, съответно с 0,6% и 0,3%, а технологичният NASDAQ добави 1,4% към стойността си. През седмицата във фокуса на инвеститорите бяха публикуваните финансови отчети на компаниите за второто тримесечие от годината. Като цяло резултатите, получени до момента, изглеждат по-добри от очакванията на анализаторите, но се запазва негативният ръст на печалбите за американските компании, който наблюдавахме и през първата четвърт на 2016 година.

През предстоящата седмица ще продължат множеството тримесечни финансови отчети на компаниите, но вниманието ще се премести върху заседанията по паричната политика на Федералния резерв на САЩ и Японската централна банка.

ИП "Бул Тренд Брокеридж" ООД, www.bulltrend.bg


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10