Централната банка на Нова Зеландия намали основната си лихва до рекордно дъно от 2%

Централната банка на Нова Зеландия (RBNZ) намали основната си кешова лихва с 25 базисни пункта до ново историческо дъно от 2,00%. Решението е в съответствие с очакванията на финансовите пазари, след като централната банка остави лихвената ставка непроменена през предходните два месеца, но даваше индикации, че предстои ново понижение.

Паричната политика ще продължава да бъде гъвкава. Сегашната ни прогнози и предположения сочат, че ще се изисква по-нататъшната политика на облекчение (ново намаляване на лихвите), за да се гарантира, че бъдещата инфлация ще достигне средата на заложения от нас инфлационен диапазон. Ние ще продължим да следим отблизо постъпващите икономически данни, заяви управителят на RBNZ Греъм Уилър се края на днешното заседание.

Той също така отбеляза, че обменният курс за новозеландския долар е по-висок от необходимото и добави, че това е основен фактор за ниската инфлация в страната.

Въпреки намалената лихва, новозеландския долар поскъпна за кратко към едногодишен връх от 0,7350 щатски долара (най-високо ниво от май 2015-а година), тъй като участниците на валутните пазари вече бяха "отработили" този ход на RBNZ и някои от тях дори бяха леко разочаровани, разчитайки на по-агресивно понижение на лихвените ставки с 50 базисни пункта.

Сигналите за предстоящо ново разхлабване на лихвената политика обаче ограничиха възхода на местната валута и новозеландският долар се върна леко назад към 0,7250 американски долара, но въпреки това продължава да бележи растеж с около 1% в рамките на днешната търговия.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10