Понижение на жилищните цени в Лондон само месец след Brexit

Активността на жилищния пазар във Великобритания намаля само месец след вота на британците за напускане на Европейския съюз, като растежът на цените на жилища и сключените сделки достигнаха най-ниски нива от години насам, показват резултати от проучване на Кралския институт на лицензираните оценители (RICS).

RICS отбеляза, че неговите членове цитират несигурността след референдума, проведен на 23-ти юни и данъчните промени като основни причини за забавянето на активността в жилищния пазар, въпреки че някои от тях са посочили, че има признаци за известно подобрение след първоначалния негативен шок от Brexit.

Ценовият жилищен балансов индекс падна през юли до +5 пункта от +15 пункта през юни, достигайки най-ниско ниво от април 2013-а година насам. RICS отбеляза, че най-ясно изразен е бил спадът на ценовия индекс в Лондон, който достигна -33 пункта - ниво, отговарящо на ясно изразено понижение на жилините цени в британската столица.

Общо сделките с имоти са намалели със същото темпо, както през юни, отбелязвайки най-слабите два месеца от средата на 2008-а година. Според Кралския институт на лицензираните оценители, острият недостиг на имоти, постъпващи на пазара, може да продължи да оказва негативно влияние върху жилищния пазар и занапред.

В момента жилищният пазар балансира между купища смесени икономически новини в комбинация с най-новите политически мерки, предприети от Английската централна банка, които вече са започнали да водят до намаляване на разходите при ипотечното финансиране, заяви главният икономист на RICS Саймън Рубинсън. На този фон не е съвсем изненадващо, че измерителите на активността в краткосрочен план остават относително непроменени, допълни той.

В същото време индексът на RICS, отчитащ баланса на очакваните продажби на жилища през следващите три месеца, се възстанови през юли до -2 пункта от рекордно дъно от -26 пункта, достигнато през предишния месец, но въпреки това все още 12% от анкетираните очакват продължаващат спад на цените в близките месеци.

Отскокът през юли в очакванията за цените през следващата година обаче е може би сигнал, че доверието в жилищния сектор е по-силно, отколкото се предлагаше в проучването от предходния месец, отбеляза Рубинсън.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10