Канадската централна банка запази основната си лихва в рекордно дъно от 0,5%

Централната банка на Канада запази без промяна основния си лихвен процент в рекордно дъно от 0,5%, заявявайки, че продължава да прогнозира устойчив отскок на канадската икономиката през второто полугодие въпреки разочароващото ѝ представяне през второто тримесечие.

Банката отбеляза, че резкият спад на износа през второто тримесечие е бил "по-голям и с по-широка база от очакваното". Горските пожари в района на Северна Албърта, които принудиха някои енергийни компании да спрат тази пролет производствената си дейност за известно време, също допринесоха за цялостната слабост през второто тримесечие.

Въпреки че икономиката на Канада се сви през второто тримесечие, банката все още очаква значителното ѝ възстановяване през втората половина на година, посочи централната банка в изявление след края на днешното заседание.

Според нея възобновяването на производството на петрол и възстановяване на Албърта от пожарите ще допринесе за икономическия отскок през третото тримесечие. Разширените данъчни облекчения за семейства с деца и допълнителните разходи за инфраструктура, които са част от стимулиращия правителствен план, също се очаква да помогнат за растежа на БВП на Канада през втората половина на годината.

Канадската централна банка (КЦБ) обаче отбеляза, че по-слабото от очакваното представяне през второто тримесечие повишава вероятността, че икономическата активност в бъдеще ще бъде по-ниска от прогнозите, направени през юли. Тя също така посочи, че от юли насам рисковете за бъдещия инфлационен профил са в низходяща посока (за по-ниска от очакваното инфлация). Банката също така очаква постепенно засилване на глобалния икономически растеж през второто полугодие след по-слаб от прогнозите растеж през първите шест месеца.

Малко по-предпазливите оценки на централната банка сякаш увеличиха вероятността за възможно понижение на лихвената ставка в края на тази или в началото на следващата година. Преди днешното заседание вероятността за понижение на основната канадска лихва през декември 2016-а или януари 2017-а се оценяваше около 13%, но след изявлението на централната банка шансовете за подобен ход, според пазарните участници, нараснаха към 20%-25%.

Това от своя страна доведе до рязко понижение на канадския долар. В рамките на броени минути след днешното решение на КЦБ щатския долар поскъпна рязко към 1,2905 канадски долара, отскачайки от двуседмично дъно около 1,2821 нивото, достигнато точно преди края на заседанието.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10