Европейските фондови борси се оцветиха в зелено за пръв път от четвъртък насам, тъй като снощни членът на Фед Лейл Брейнард даден знак, че Централната банка на САЩ вероятно ще остави без промяна основните лихвени ставки на предстоящото през следващата седмица редовно заседание.
Участниците на финансови пазари възприеха нейното изказване като сигнал, че тя не би подкрепила повишение на лихвените ставки на предстоящото на 20-и и 21-ви заседание на Фед. Фючърсите на федералната фондова лихва, търгувани на паричните пазари, вече оценяват на едва около 11%-14% шансовете за подобен ход на Фед през следващата седмица, след като преди речта на Брейнард подобна вероятност се оценяваше на около и над 20 на сто.
В понеделник пазарът на акции на "Уолстрийт" реагираха позитивно на нейните коментари, като индексът на сините чипове DJIA нарасна с 1,32%, широкият индекс S&P500 – с 1,47%, а технологичният индекс Nasdaq – с 1,68%.
Това помага за известна стабилизация на европейските пазари на акции, които се намираха под натиск от продажби през предходните три сесии на търговия на фона на инвеститорското разочарование от решението на ЕЦБ да заеме за пореден път изчаквателна позиция по отношение на евентуални допълнителни стимулиращи мерки и след серия изказвания на членове на Фед, подновили за кратко спекулациите за предстоящо вдигане на американските лихви още следващата седмица.
Сутрешните опити възходящо движение на европейските борси обаче са ограничиха от рязко понижение на акциите на енергийните компании след последен месечен доклад, в който МАЕ намали рязко своите прогнози за търсенето на петрол в световен план през настоящата година.
Общият европейски индекс Stoxx Europe 600 се колебае около вчерашното ниво на затваряне към 342,20 пункта, но след негово понижение в понеделник с 1% и загуби за близо 2,5% от четвъртък насам.
Рязкото понижение на петролните цени с около 2% след доклада на МАЕ провокира спад с 1,26% на индекса SXEP, включващ компаниите от петролния и газов сектор. Акциите на British Petroleum се понижават с 1,31%, на Royal Dutch Shell PLC – с 0,26%, на Statoil ASA – с 1,24%, на Galp Energia SGPS – с 1,67%, на Repsol SA – с 1,41%, на Saipem SpA – с 3,31% и на Petrofac SA – с 1,67%.
Немският фондов индекс DAX се повишава с 0,4% въпреки по-слабо от очакваното проучване на Zew института за икономическото доверие в Германия през септември. Френският индекс CAC40 нараства с едва 0,03%, британският FTSE100 – с 0,11%, докато испанският индекс Ibex-35 и италианският MIB се понижават съответно с 0,33% и с 0,1%.
Рязкото понижение на петролните цени се отразява негативно и на фючърсите на трите американски основни фондови индекса преди старта на днешната търговия на "Уолстрийт". Фючърсите на DJIA се понижават с 0,65%, на S&P500 – с 0,7% и на технологичния индекс Nasda100 – с 0,57%.
Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..
Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..
Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..
Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years 1.560 -0.012 1.541-1.600..
Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..