Гръцкият премиер Алексис Ципрас изрази надежда, че най-накрая неговата страна ще успее в скоро време да излезе от седемгодишната икономическа криза и може да бъде включена в стимулиращата програма на ЕЦБ, известна като "количествени улеснения" още в началото на 2017 година.
Алексис Ципрас заяви в ексклузивно интервю за агенция Ройтерс, че приходите на правителството и туристическите потоци са били доста силни, което би позволило на БВП на Гърция да нарасне с между 0,2% и 0,4% през тази година, надвишавайки съществено прогнозата на Евростат за свиване на гръцката икономика с 0,3 на сто.
Запитан дали смята, че Атина ще успее да посрещне, или дори да надвиши прогнозата на европейската статистика за растеж от 2,7% през следващата година, той отбеляза, че от началото на годината до сега неговата страна е надвишила предсказанията, като очаква това да стане факт и през 2017 година. Ципрас все пак допълни, че това ще зависи до голяма степен от посланията, изпратени до финансовите пазари и дали ще бъде налице завръщане на чуждестранните инвестиции.
Той също така заяви, че се надява в рамките на следващите шест месеца Гърция да бъде включена в програмата на Европейската централна банка за "количествени улеснения" (месечни покупки на активи в еврозоната за 80 млрд. евро), като на този етап неговата страна остава извън нея поради ниския си кредитен рейтинг.
Ако това се случи, след това ние можем да тестваме пазарния апетит за гръцки облигации още през следващата година. Мисля, че ако ние имаме готовност за процедура по емитиране на облигации, това ще представлява силно послание към външните дългови пазари, посочи Ципрас.
В тази връзка той отбеляза, че способността на Гърция да издаде някои облигации през следващата година и след това да се завърне напълно на външните пазари през 2018 година ще зависи до голяма степен от това, дали страната ще получи облекчаване на дълга, дали ще отбележи подобрение на икономическия растеж и дали анализът на ЕЦБ ще покаже, че гръцкият дълг е устойчив.
Алексис Ципрас допълни, че по един или друг начин трябва да настъпи истински пробив до края на годината по отношение на предложението за облекчаване на дълга.
Премиерът на Гърция също така очаква до края на октомври да бъде завършен втория преглед по изпълнение на настоящата трета спасителна програма за неговата страна в размер до 86 млрд. евро, тъй като според него първият преглед, осъществен от международните кредитори е обхванал най-трудните и спорни въпроси.
Ние сме в състояние да приключим с основните теми в края на септември, или началото на октомври, както е заложено в плановете на Еврогрупата, така че в края на октомври да бъдем в състояние да приключим и с втория преглед по изпълнение на програмата, каза Ципрас пред агенция Ройтерс.
Първият транш в размер на 10,3 млрд. евро от последната спасителна програма за Гърция беше одобрен през май, като до сега бяха отпуснати реално 7,5 млрд. евро от тази финансова помощ. Останалите 2,8 млрд. евро би трябвало да бъдат достъпни през октомври в зависимост от това, дали страната е изпълнила пакета от 15 реформи, за които настояват международните кредитори в лицето на ЕК, ЕЦБ, Европейския механизъм за стабилност (фонда ESM) и МВФ.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..