Поръчките за промишлени стоки с дълготрайна употреба в САЩ останаха през август на нивото от предходния месец, но след като през юли отбелязаха солиден ръст, което сякаш е знак, че американските производители започват да превъзмогват негативните ефекти от силния долар и от слабото икономическо представяне зад граница.
През август новите промишлени поръчки за стоки с дълготрайна употреба останаха без промяна спрямо юли, когато те нараснаха с цели 3,6% и при очаквания за понижение с 1,5 на сто, показват данни на Търговския департамент на САЩ. В рамките на първите осем месеца на годината поръчките за дълготрайни стоки се свиха с 0,6% спрямо същия период на 2015-а година.
Поръчките за дълготрайни промишлени стоки, без тези за транспортно оборудване, се понижиха с 0,4% (при очаквания за повишение с 0,5%) след техен скок с 1,1% през юли, докато поръчките за промишлени стоки с дълготрайна употреба, без тези за отбраната, се свиха с 1 на сто.
Поръчките за промишлени стоки с дълготрайна употреба, без тези за отбраната и въздухоплаването, обаче нараснаха през август с цели 0,6% при прогноза за понижение с 0,1% и след тяхно повишение с 0,8% месец по-рано. Именно тези данни се следят като ключов барометър за бизнес инвестициите в САЩ, тъй като те са мерило за разходите на фирмите за оборудване и софтуер. Тяхното повишение за трети пореден месец е позитивен сигнал за очакваните в бъдеще бизнес инвестиции в промишления сектор. Трябва да се има предвид, че за последно подобно трайно повишение на т.нар. "основни дълготрайни промишлени поръчки" беше факт в края на 2014-а и началото на 2015-а година.
Слабите бизнес разходи (инвестиции) бяха основен фактор за незабележителния растеж на американската икономика през последните години и представляваха истинска "мистерия" за мнозинството икономисти и анализатори. Част от причините за тази слабост се отдаваше на много ниските петролни цени, които от своя страна доведоха до спад на разработваните петролни находища в САЩ и респективно на инвестициите в този важен за икономиката сектор.
След края на своето последно заседание по-рано този месец Фед отбеляза "слабостта" на бизнес инвестициите като един от факторите за поредно запазване на лихвените ставки без промяна. От последната рецесия насам централната банка на САЩ провежда политиката на извънредно ниски лихви именно, за да спомогне за повишение на потребителските и на бизнес разходи, които пък да повишават икономическия растеж. И докато потреблението в страната продължава да набира скорост, американските компании все още не изглеждат склони на по-големи инвестиции. Нарастването на поръчките за промишлени стоки с дълготрайна употреба, без тези за отбраната и въздухоплаването, през последните три месеца обаче може би са знак за промяна в тези фирмени нагласи.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..