Dimensune font
Radioul Național Bulgar © 2024 Toate drepturile rezervate.

Bulgaria a învins Macedonia de Nord în Liga Națiunilor

Echipa națională de fotbal a Bulgariei a învins cu 1-0 Macedonia de Nord, în calitate de oaspete, într-un meci nervos, plin de scene dure și urâte provocate de gazde. După un cartonaș roșu în minutul 14, macedonenii au jucat cu un om în minus.

Unicul gol a fost marcat de Kiril Despodov în minutul 50. În mod curios, marcatorul golului a fost din Kresna, în Pirin Macedonia. Meciul de pe stadionul din Skopje s-a disputat în condițiile unui comportament scandalos al fanilor. Aceștia au huiduit imnul național al Bulgariei și apoi au scandat împotriva jucătorilor bulgari.

Cu această victorie, bulgarii s-au calificat pe locul doi în grupa a patra "C" a Ligii Națiunilor.

"Cea mai mare motivație pentru noi a venit de la publicul care ne-a huiduit imnul înainte de meci. Acest lucru ne-a dat un plus de forță pentru a lupta pe tot parcursul meciului și a obține acest succes", a declarat după meci Valentin Antov, fundașul echipei Monza din Italia.