Dimensune font
Radioul Național Bulgar © 2024 Toate drepturile rezervate.

Meciul dintre Levski și Eintracht s-a încheiat la egalitate, Ludogoreț pierde în meciul cu Ajax

Primul meci de baraj pentru accederea în faza grupelor Ligii Conferințelor dintre Levski și Eintracht Frankfurt s-a încheiat la egalitate, scor 1-1. În minutul 6, oaspeții au preluat conducerea după un șut al lui Randal Kolo Muani. Gazdele au avut o ocazie excelentă de a egala înainte de pauză, dar Ronaldo a ratat. Cu câteva minute înainte de finalul partidei, Hassimi Fadiga a executat o lovitură puternică de la peste 30 de metri, iar mingea a intrat direct în plasă. A fost, de asemenea, singurul șut precis din repriza a doua.

Al doilea meci dintre cele două echipe va avea loc la Frankfurt, pe 31 august.

Într-un meci pentru accederea în faza grupelor Liga Europa, Ajax s-a impus cu 4:1 în fața lui Ludogoreț. Ajax a deschis scorul în minutul 15, cu un gol marcat de Mohammed Kudus. Două minute mai târziu, Kudus a mai marcat un gol. În minutul 40, Brian Brobbey a dus rezultatul la 0-3 cu o lovitură de cap.

După pauză, Mohammed Qudus a marcat al treilea său gol în acest meci. Ludogoreț a obținut un penalty în minutul 68 al partidei, iar Olivier Verdon a marcat singurul gol al echipei bulgare. Al doilea meci va avea loc joi, 31 august, la Amsterdam.

Mai multe din categorie

"The Times": Bulgarii au exploatat computerul care a spus "da”

Într-un important articol intitulat "Bulgarii au exploatat computerul care a spus "da"", The Times afirmă că națiunea britanică îi datorează recunoștință inspectorului Vasil Panaiotov pentru că a demascat banda de escroci bulgari care a profitat de..

publicat în 03.06.2024 la 16:30

Academia Bulgară de Științe: Bulgaria în 10 ani - centre suprapopulate și teritorii depopulate

Teritorii masive din Bulgaria sunt deja abandonate, iar populația lor se stinge treptat, arată o analiză a declinului demografic și al viabilității economice a 75% dintre municipalitățile din Bulgaria, realizată de Institutul pentru populație și..

publicat în 03.06.2024 la 12:30

Finaliștii concursului de programare CodeIT vor fi premiați

Pe 3 iunie va avea loc ceremonia de premiere a finaliștilor celei de-a 24-a ediții a concursului de programare CodeIT.  În mod tradițional, concursul se desfășoară sub patronajul șefului statului - președintele Rumen Radev. În acest an,..

publicat în 03.06.2024 la 11:30